Seçimlerin Öyle Sadece Sandıkta Başlayıp Bitmediğini Gösteren Tarihin En Büyük Manipülasyon Skandalı: Cambridge Analytica

Tükettiğimiz her ürün ve hizmet gibi siyaset de aslında kabaca bir “ürün” ve pazarlanmaya ihtiyacı var. Tıpkı çoğu şeyin ücretsiz olduğu ve karşılığında zamanımızı ve kişisel bilgilerimizi talep ettiği internet dünyasında olduğu gibi siyaset için de zamanımızı ve bilgilerimizi veriyoruz. Üstelik bunun sağı, solu da yok. 

3.05.2023 20:45:10 tarihinde yayınlandı.

Tükettiğimiz her ürün ve hizmet gibi siyaset de aslında kabaca bir “ürün” ve pazarlanmaya ihtiyacı var. Tıpkı çoğu şeyin ücretsiz olduğu ve karşılığında zamanımızı ve kişisel bilgilerimizi talep ettiği internet dünyasında olduğu gibi siyaset için de zamanımızı ve bilgilerimizi veriyoruz. Üstelik bunun sağı, solu da yok. 

Demokrasinin temellerinin atıldığı Antik Yunan’da halkın uğrak noktası olan meydanlara “agora” denirdi, günümüzde bu agoraların yerini sosyal medya mecraları aldı. Tıpkı Antik Yunan’da ya da sonrasında olduğu gibi insanlar, haklı olduklarını düşündükleri davalarına taraftar toplamak için dijital meydanlarda kampanyalar yürütüyor. 

Ya da kibarca “Sen kimsin kardeşim?” deyip, yolunuza devam edersiniz. İşte o iş öyle olmuyor.

2007’de kurduğu Facebook sayesinde dünyanın en kalabalık dijital meydanlarının sahibi oldu Zuckerberg. Şöyle bir benzetme de fena olmaz: Dünyanın en kalabalık, ancak hiçbir siyasi sınırı olmayan ülkesinin imparatoru oldu. 2010’da Time Dergisi, kendisini Yılın İnsanı seçti. Bu unvana ulaştığında henüz 25 yaşındaydı. 

Kullanımı tamamen ücretsiz olan Facebook ve Instagram uygulaması için çok basit bir gelir modeli belirlemişti. Siz vakit geçirdikçe hakkınızdaki genel bilgileri öğreniyor, bunlardan yola çıkarak size reklam gösteriyordu. Hedefli reklam denilen bu model, zamanla pek çok ücretsiz hizmet veren teknoloji devi tarafından benimsendi. Bugün gördüğünüz her reklam, mutlaka bir yerde bıraktığınız veri sayesinde karşınıza çıkmaya başladı. Buna alıştık, artık garipsemiyoruz.

Haydi diyelim Facebook daha önce dolaştığınız internet sitelerinin ne olduğunu biliyor, yaptığınız aramalara göre reklam gösteriyor. Ancak hiç internette aratmadığınız bu ürünün reklamı nasıl karşınıza çıkıyor? 


Kaynak webtekno.com

 

Telefonlar Başta Olmak Üzere Hemen Her Elektrikli Cihaza Enerji Veren Batarya Aslında Nedir, Nasıl Çalışır?

Batarya, birden fazla pilin bir arada bulunması ve bu pillerin birleşerek enerji üretmesini sağlamaktadır. Bataryalar elektronik cihazlardan tutun haberleşme ve savunma sistemlerine kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Hemen her teknolojik cihazın bataryaya ihtiyacı vardır. Bataryaların kullanım alanlarının bu kadar geniş olmasının en önemli nedeni içerisindeki enerji bittiğinde yeniden şarj edilerek kullanılabilir hale getirilmesidir. 

Bambaşka Dünyaları Keşfedip Aksiyona Doyuran 10 Şahane Uzay Oyunu

Uzay teması; birçok alanda günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası hâline gelmiş bulunmakta. Edebiyattan sinemaya, oyunlar, bilim, fizik ve aklımıza gelebilecek her alanda uzay araştırmaları ve uzay teması ele alınıyor. Durum böyle olunca, oyun dünyasının ilk yıllarından bu yana bizlerle olan uzay oyunları da büyük bir ilgi görüyor.

Bir GTA 5 Hayranı, Oyundaki Ünlü Bir Aracı ‘Gerçek Hayatta’ Üretti

Grand Theft Auto serisinin oyun dünyasında apayrı bir yeri olduğu tartışılmaz bir gerçek. Her ne kadar Rockstar’ın GTA Definitive Edition macerası tam bir faciayla sonuçlansa da oyunların eski versiyonlarının hala büyük bir beğeniye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Serinin son oyunu GTA 5’in Online versiyonu da bir hayli ses getirdi. Hatta serinin hayranları, oyundaki otomobilleri gerçek hayata bile taşımaya başladı…