Kıyafetleri Kocaman Ekranlara Çeviren Dokuma Kumaş Geliştirildi: Her Yerde Kullanılabilir

İstediğiniz desen ve renkle etrafta dolaşabildiğiniz, hatta doğrudan telefonunuzu dahi şarj ettiğiniz elektriği alabileceğiniz bir tişört düşünün. İşte o tişört, bilim insanları tarafından gerçeğe dönüştürüldü. Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları, tamamen dokunarak üretilen akıllı kumaşı geliştirmeyi başardı.

16.02.2022 02:42:12 tarihinde yayınlandı.

İstediğiniz desen ve renkle etrafta dolaşabildiğiniz, hatta doğrudan telefonunuzu dahi şarj ettiğiniz elektriği alabileceğiniz bir tişört düşünün. İşte o tişört, bilim insanları tarafından gerçeğe dönüştürüldü. Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları, tamamen dokunarak üretilen akıllı kumaşı geliştirmeyi başardı.

Toplamda 1,16 metre genişliğinde akıllı kumaş, bilim insanlarının açıklamalarına göre gelecekte ‘televizyon olarak kullanılacak perdelere, enerji toplayan halılara ve interaktif ve kendi kendine güç veren kıyafetlere ve kumaşlara bir yol olabilme potansiyeli taşıyor. Her türlü günlük eşyanın akıllı aletlere dönüştürülebileceği aktarılıyor.

Nature Communications dergisinde sonuçları yayımlanan araştırma, görsellerde gördüğümüz icadın benzer teknolojilerden farkını da ortaya koydu. Buna göre bu kumaş, tipik tekstil endüstriyel işlemleriyle üretilebilen ve büyük, ölçeklenebilir ve karmaşık bir sistemi entegre edebilen ilk sistem olma unvanı taşıyor. Kumaş, tıpkı normal bir kumaş gibi katlanabiliyor, yuvarlanabiliyor veya bükülebiliyor.

Geliştirilen bu teknoloji, fonksiyonları doğrudan tekstil ipliklerine ve liflerine yerleştirebiliyor. Ayrıca kumaş, her bir elyaf bileşeni esnemeye dayanacak şekilde yapılmış malzemelerle kaplanmış olduğundan sağlamlığını da koruyor. Kumaş, bir ekran olarak çalıştırılabildiği gibi enerji depolayabiliyor. Kumaşın arkasındaki ekip, kumaşı esnek bataryalara, süper kapasitörlere, güneş panellerine ve dahasına dönüştürmeyi planlıyor.

İLGİLİ HABER MIT, Kullanıcıların Fiziksel Aktivitelerini ve Sağlıklarını Takip Edebilen Akıllı Kumaş Geliştirdi


Kaynak webtekno.com

 

Instagramdan Tüm Hayatını Story Atanları Kızdıracak Özellik: 3 Hikayeden Sonrası Kısmen Gizlenecek!

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve kısa video paylaşım platformu Instagram'a dikkat çekecek bir yenilik geliyor. Bir Instagram kullanıcısı tarafından keşfedilen bu yenilik, özellikle de içerik üretici hesaplar için can sıkıcı olma potansiyeline sahip. Çünkü özellik kullanıma sunulduğunda kullanıcılar, herhangi bir hesaptan yapılan hikaye paylaşımlarının tümünü aynı anda göremeyecekler...

Counter-Strike: Condition Zeronun Feci Başarısızlık Hikayesini Hatırlayalım: Oyun Geliştirme Sürecinde Ne Gibi Sıkıntılar Yaşanmıştı?

Counter-Strike, internette tanışan ve Valve tarafından geliştirilen bir bilim kurgu nişancı oyunu olan Half-Life için bir mod üzerinde işbirliği yapmaya karar veren iki programcı Minh Le ve Jess Cliffe tarafından yaratıldı. Valve, Counter-Strike'ın potansiyelini fark etti ve Le ile Cliffe'i, 2000 yılında piyasaya sürülen modun resmi bir versiyonu üzerinde çalışmaları için tuttu.

Akıllı Asistan Uygulaması Cortana, Microsoft Launcherdan Kaldırılacak

Geçtiğimiz günlerde matematikte basit işlem hatalarıyla gündeme gelen Microsoft’un akıllı asistanı Cortana, yer aldığı pazarda tutunamadı. Google Asistan ve Alexa gibi firmalarla rekabet etmek güçlük çeken Cortana, Android mobil platformu için bir uygulama başlatıcısı olan Microsoft Launcher’dan kaldırılacak.

Xbox Konsollarının Yeni Arayüzü Ortaya Çıktı: Game Pass Reklamı Gibi Anasayfa Yapmışlar

Microsoft’un uzun yıllardır büyük bir başarıyla sattığı Xbox konsolları, 2017 yılında tanıtılan Game Pass sistemi ile kelimenin tam anlamıyla taçlanmıştı. Daha sonraları PC için de duyurulan Game Pass sistemi, Xbox’ın oyunlara olan bakış açısını değiştirmesine ve hem konsollar hem de PC için bugüne kadarki en büyük abonelik sisteminin kurulmasına yol açmıştı.