Google, Android 13 ile Birlikte APK Uygulamaların Fişini Çekecek!

Dünya çapında kullanıcılar tarafından merakla beklenen Android 13’ün ilk beta sürümü geçtiğimiz günlerde yayımlanmıştı. Bizim de sizlere aktardığımız üzere bu sürümün; daha güvenli bir deneyim, ayrıntılı medya erişim izinleri ve daha iyi ses kontrolü gibi birçok yenilikle birlikte geleceği ifade edilmişti.  

6.05.2022 23:45:13 tarihinde yayınlandı.

Dünya çapında kullanıcılar tarafından merakla beklenen Android 13’ün ilk beta sürümü geçtiğimiz günlerde yayımlanmıştı. Bizim de sizlere aktardığımız üzere bu sürümün; daha güvenli bir deneyim, ayrıntılı medya erişim izinleri ve daha iyi ses kontrolü gibi birçok yenilikle birlikte geleceği ifade edilmişti.  

Şimdi ise Google’ın küresel pazara hakim olan işletim sistemi ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Gelen açıklamalar dev şirketin, önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması beklenen Android 13’te güvenlik konusunda önemli değişikliklere gideceğini gösterdi.

Gelen haberlere göre Android 13, mağazalar dışında üçüncü taraf yerlerden uygulama indirmenize olanak tanıyan ve Türkçe’ye ‘yandan yükleme’ olarak da geçebilen sideloading yöntemini, ‘Erişilebilirlik’ hizmetlerinin kullanılmasının önüne geçerek engelleyecek. Daha da açıklayacak olursak yeni sürüm, dışardan yüklenen ve erişilebilirlik hizmetini kullanan söz konusu uygulamalara kısıtlamalar getirecek.

Açıklamalara göre bu değişiklik, sideloading ile yüklenen tüm uygulamaları kapsamayacak. Google yaptığı açıklamalarda bunun yalnızca APK dosyaları için geçerli olacağını, F-droid gibi üçüncü taraf uygulama mağazaları kapsamayacağını ifade etti. Bu da dev şirketin, daha az meşru ve güvenilirliği düşük kaynaklardan gelen uygulamalara erişimi kısıtlamayı planladığını gösterdi. Ayrıca Google’ın, bu uygulamaların erişilebilirlik hizmetlerini kullanmasının tamamen durdurmayacağını, kısıtlamanın etkinleştirilmesinin kullanıcılara bırakacağı da gelen haberler arasında yer alıyor.

İLGİLİ HABER Android Kullanıcıları mı iOS Kullanıcıları mı? Kimin Daha İyi Sürücü Olduğu Açıklandı!

Son olarak bu değişikliğe ‘daha güvenli’ bir deneyim sunmak için gidildiği belirtildi. Android’in erişilebilirlik özellikleri, bazı olumlu yönleri bulunsa da kötü niyetli uygulamalar tarafından da kullanılabiliyor. Bu da kullanıcı verilerin tehlikeye girmesi anlamına gelebiliyor.


Kaynak webtekno.com

 

Samsungdan "Uygulamaları Bilerek Yavaşlatıyor" İddiaları Hakkında Açıklama

Geçtiğimiz gün Samsung hakkında paylaşılan çarpıcı bir haber, şirketin Galaxy model telefonlarında uygulamaların performansının sınırlandırıldığı öne sürülmüştü. Üstelik performansı sınırlanan uygulamaların sayısı 10 bini aşkındı. Bunun da üzerinde sınırlar, Google ve Samsung’un kendi birincil uygulamalarında dahi uygulanıyordu.

Instagram, Milyonlarca Kullanıcının Dört Gözle Beklediği Özelliğini Yayınladı: Artık Gönderileri Yeniden Eskiye Görebileceğiz

En popüler sosyal medya platformlarında Instagram, sonunda kullanıcıların uzun bir süredir şikayetçi olduğu bir sorunu çözüme kavuşturuyor. Sosyal medya devi, bizim de geçtiğimiz aylarda size üzerinde çalışıldığını aktardığımız, akışın çalışma şeklini tamamen değiştirecek olan ve çok beklenen ters kronolojik görünümü geri getiren iki yeni mod eklediğini duyurdu. 

Elon Musk, Twitterı Almaktan Vazgeçebileceğini Söyledi: Twitter, İşi Oldu Bittiye Getirmeye Çalışıyor

Dünyanın en zengin insanı olmakla birlikte Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin patronluğunu sürdüren Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Twitter'ı satın alma kararı ile gündeme gelmişti. Bu girişim, ilk etapta fazla heyecan verici olsa da sonraki süreçte sarpa sardı. Elon Musk ile Twitter Yönetim Kurulu'nun birbirine ters düşen açıklamaları oldu. Hatta Twitter hissedarları, Elon Musk'a dava bile açtılar. Şimdiyse bu konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Twitter Tweet Düzenleme Özelliğinden Bir İyi Bir de Kötü Haber Geldi

Elon Musk’ın Twitter’ın %9,2’sini satın almasıyla hızlı bir şekilde yeniden gündeme getirilen Twitter’da Tweet düzenleme özelliği, Twitter tarafından da resmen açıklanmıştı. Özelliğin yakında geleceğini duyuran şirket testlerini sürdürürken, bu testlerden ilk ekran görüntüleri de geçtiğimiz gün paylaşılmıştı.