Evrendeki Nadir Olaylardan Biri Gözlemlendi: Patlayan Yıldız, Galaksinin Merkezine "Fırladı"

Uzayın derinlikleri bilim dünyasının odak noktalarından biri olmayı sürdürürken geçtiğimiz günlerde oldukça nadir bir olay gözlemlendi. Kara deliklerin peşinden koşan bilim insanları, tesadüfen yok olan bir yıldızın uzaya ‘fırlayan’ parçasıyla karşılaştı.

30.05.2023 04:45:09 tarihinde yayınlandı.

Uzayın derinlikleri bilim dünyasının odak noktalarından biri olmayı sürdürürken geçtiğimiz günlerde oldukça nadir bir olay gözlemlendi. Kara deliklerin peşinden koşan bilim insanları, tesadüfen yok olan bir yıldızın uzaya ‘fırlayan’ parçasıyla karşılaştı.

Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, PSR J1914+1054g adlı yıldızın süpernova ile yok oluşunun ardından “yay şoku bulutsusu” adı verilen olayı gözlemledi. Basit tabirle olay, yıldızın patlamasıyla uzaya çok hızlı bir şekilde atılan radyo sinyalleri idi.

Yukarıda gördüğümüz iz, ardında yay şoku bulutsusu bırakan ve çok yüksek hızla hareket eden bir pulsara, yani bir nötron yıldınına ait. Bilim insanları, bu bulutsuya “Mini Mouse” adını verdi.

Yıldızların büyük bir çoğunluğu, bünyesindeki hidrojenin tükenmesiyle ömrünün sonuna geliyor, kimyasal denge sağlanamadığından patlayarak yok oluyor. Patlama sonrasında yıldızın yerini büyük bir bulutsu, yani toz ve diğer iyonize gazlardan oluşan bir yapı alıyor.

Fakat süpernova patlaması dengesiz bir şekilde gerçekleşirse, ortaya yukarıdaki manzaraya benzer manzaralar çıkabiliyor. Nötron yıldızı, patlamanın ardından galakside çok yüksek hızda hareket etmeye başlıyor.

Görüntüde gördüğümüz iz, galakside yaklaşık 40 ışık yılına eşit mesafeyi kapsıyor. Bu olaya neden olan süpernovanın ise günümüzden 82 bin yıl önce yaşandığı tahmin ediliyor. Yıldızın, saniyede 320 ila 360 kilometre hızla hareket ettiği belirtiliyor.

İLGİLİ HABER İlk Keşfedildiğinde Kalp Gibi Attığı İçin Uzaylı Sinyali Zannedilen Nötron Yıldızı: Pulsar


Kaynak webtekno.com

 

Epic Games’ten Bağımsız Oyun Geliştiricilerine Büyük Kıyak: Oyunlarınızı Epic Games Store’da Yayınlayabileceksiniz

2018’in Aralık ayında Steam’e rakip olarak piyasaya sürülen Epic Games, her ne kadar verdiği ücretsiz oyunlar ve kampanyalarla oyuncuları kendine çekmeye çalışsa da ne yazık ki hiçbir zaman oyuncuların ilk tercihi olamadı. Ancak getirdiği “Çocuklar için Güvenli Hesaplar” ve daha pek çok özellik sayesinde yavaş yavaş oyuncuların gözünde yükselen Epic Games Store, şimdi de bağımsız oyun geliştiricilerinin gönlünü fethetmeye hazırlanıyor.

Facebookta Tamamı Türklerden Oluşan Düz Dünyacılar Grubuna Sızdık: İşte Akıllara Zarar Bazı Paylaşımlar

Erken Mısır ve Mezopotamya düşüncesinde, Dünya'nın okyanusta yüzen bir disk olduğu sanılıyordu. Dünya'nın düz olduğuna dair inanış, MÖ 5. yüzyılda da devam etti. Anaksagoras, Dünya'nın düz olduğuna; öğrencisi Archelaus ise düz Dünya'nın Güneş'in herkes için aynı anda doğmamasına ve batmamasına izin vermek için bir daire gibi ortadan çöktüğüne inandı.

WhatsApp, Telegramın Sevilen Kanal Oluşturma Özelliğini Uygulamaya Ekliyor

WhatsApp, birçok kişi tarafından tercih edilen bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bire bir mesajlaşma ve grup sohbetleri konusunda öncü olan WhatsApp, iletişim şeklimizi değiştirmiştir. Topluluklar özelliği sayesinde daha büyük grup etkileşimlerini kolaylaşıyor. Ancak uygulama, rakibi Telegram'ın yıllardır sahip olduğu bir özelliğe henüz sahip değil: Kanallar.

Hepimizin Ezbere Bildiği Efsane Californication Şarkısının Klibindeki Oyun, Gerçek Oldu [Hemen Oynayabilirsiniz]

Kendine has tarzıyla günümüzde de milyonlarca hayranı tarafından dinlenmeye devam eden Red Hot Chili Peppers, 1999 yılında adını tüm dünyaya duyuracak ve bugün de milyonlar tarafından dinlenecek albümü Californication’ı yayımlamıştı. Otherside ve Scar Tissue gibi parçalarla müzik tarihine geçen albüm, aynı isimli parçası Californication ile de grubun ününe ün katmıştı.