İsrail-Hamas Çatışmasına Yönelik En Çok Dezenformasyon Yapan Hesapların Mavi Tikli Olduğu Ortaya Çıktı

Daha önce sosyal medyada, özellikle de X (Twitter) üzerinde ne kadar çok dezenformasyon yapıldığını sizlere anlatmıştık. Yanlış bilgi yaymanın oldukça kolay olduğu sosyal medya, yapılan yeni -ve hiç de şaşırtıcı olmayan- bir çalışmaya göre kime güveneceğimiz konusunda bizleri yanıltıyor.

23.10.2023 01:45:08 tarihinde yayınlandı.

Daha önce sosyal medyada, özellikle de X (Twitter) üzerinde ne kadar çok dezenformasyon yapıldığını sizlere anlatmıştık. Yanlış bilgi yaymanın oldukça kolay olduğu sosyal medya, yapılan yeni -ve hiç de şaşırtıcı olmayan- bir çalışmaya göre kime güveneceğimiz konusunda bizleri yanıltıyor.

Zira paylaşılan bilgilerin güvenilirliğini denetleyen NewsGuard’ın gerçekleştirdiği çalışma, mavi tike sahip hesapların çoğunun, dezenformasyonda büyük rol oynadığını gözler önüne seriyor.

Bunlardan 10 tanesi, doğrulanmamış veya tamamen yanlış bilgileri içeriyor. 250 paylaşımdan 186’sı, yani yüzde 74’ü, X tarafından doğrulanmış hesaplar tarafından paylaşılıyor. Toplama baktığımızda ise bu paylaşımların 1,35 milyon etkileşim aldığını ve sadece 1 haftalık süreçte 100 milyon görüntülenme elde ettiğini görüyoruz.

Bu yanlış bilgi içeren paylaşımlar arasında Ukrayna’nın Hamas’a silah satması gibileri yer alıyordu. Özellikle de devlet görevlileri ve diğer yetkili kişilerin birçok yanlış bilgi paylaştığına yönelik sonuçlar, analizde yer alıyor. X’e ulaşmaya çalıştığını belirten NewsGuard ekibi, “daha sonra tekrar kontrol edin” demekten ileri gidemeyen bir otomatik mesaj almış.

Ayrıca tek sorumlu X değil. Zira NewsGuard ekibi; Facebook, TikTok, Instagram ve Telegram gibi yerlerde bu tür yanlış bilgilerin yayıldığını, fakat ortak bir platform olarak X’i seçtiğini belirtiyor.

X’in başı, yine dezenformasyon konusu yüzünden AB ile belaya girmişti. Şimdiyse böyle bir rapor ortaya çıkıyor. Açıkçası şaşırmaya pek de gerek yok. Zira Elon Musk döneminden önce de Twitter’ın bu tür konulara karşı sessiz olduğunu görmüştük. Aşağıdan siz de bu durumu hatırlamak adına içeriklerimize göz gezdirebilirsiniz.

İLGİLİ HABER Kriz Döneminde Hatırlamakta Yarar Var: Türkiyedeki Twitter Trendlerinin Yarısı Sahte! İşte Kanıtı

İLGİLİ HABER İsrail-Filistin Gerginliğinde Sosyal Medyada Karşılıklı Olarak Yapılan Dezenformasyonlar: Her Gördüğünüze İnanmayın!


Kaynak webtekno.com

 

PlayStation Plusta (PS Plus) Oynayabileceğiniz 15 Ücretsiz Oyun

PlayStation oyun konsolu kullanıcılarına özel olarak sunulan ve abonelik sistemi ile çalışan oyun platformu PlayStation Plus, abonelerine oyunlara erişim, özel indirimler ve özel oyunlar sunuyor. Elbette PlayStation Plus ücretli bir abonelik sistemine sahip ama platformda oynayabileceğiniz pek çok ücretsiz oyun da bulunuyor. Bu oyunlara herhangi bir ücret ödemeden gönül rahatlığıyla ulaşabilirsiniz.

Windows 11 Yayınlandı: Şimdilik Sadece Insider Kullanıcıları İçin...

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, bir süredir üzerinde çalıştığı Windows 11 ile ilgili çok önemli bir gelişmeye imza attı. İşletim sisteminin geliştiriciler için hazırlanmış olan ilk sürümünü geçtiğimiz dönemde yayınlayan Microsoft, şimdi ise milyonlarca Windows Insider kullanıcısının Windows 11'in kararlı sürümüyle tanışmasına olanak sağlamış oldu.

Bu Gidişle Sanalda da Kiracı Olacağız: Kripto Para Tabanlı Bir Oyundaki Dijital Arsa, Yaklaşık 30 Milyon TL’ye Satıldı

Ethereum ağı üzerinde en fazla oynanan oyunlardan birisi olan Axie Infinity, geçtiğimiz gün fazlasıyla ilginç bir duyuru paylaştı. Pokemon’dan ilham alınarak insanlara yaptıkları savaşlar, topladıkları özel eşyalar ve eğittikleri karakterler karşılığında Ethereum kazandıran platform, duyurusunda sanal arsalarından birinin 550 Ethereum (bugünün değeriyle yaklaşık 2 milyon 200 bin dolar – 29 milyon TL) karşılığında satıldığını açıkladı.