Yapay Zeka Şimdi de Müzik Dehası Olmayı Deniyor: Beethovenın Yarım Kalan Eseri, Yapay Zeka Tarafından Tamamlandı

Yapay zeka üstüne yapılan araştırmalar, tartışmalar, çalışmalar devam ederken, onun neler yapabileceği ve sınırları halen tam olarak saptanabilmiş değil. Kimi uzmanlar ve bilim insanları yapay zekanın ulaşabileceği noktaları heyecan verici bulurken, kimileri ise bunu tehlikeli olarak görüp, yapay zeka gelişiminin her anında insan kontrolü sağlanması gerektiğini düşünüyor.

20.02.2022 01:45:13 tarihinde yayınlandı.

Yapay zeka üstüne yapılan araştırmalar, tartışmalar, çalışmalar devam ederken, onun neler yapabileceği ve sınırları halen tam olarak saptanabilmiş değil. Kimi uzmanlar ve bilim insanları yapay zekanın ulaşabileceği noktaları heyecan verici bulurken, kimileri ise bunu tehlikeli olarak görüp, yapay zeka gelişiminin her anında insan kontrolü sağlanması gerektiğini düşünüyor.

Sosyal bilimler alanında da çalışmalara ve araştırmalara konu olan yapay zekanın şiir, şarkı sözü, müzik notası yazıp yazamayacağı konusunda farklı görüşler oluştu. Yapay zekanın insan gibi duygusal bir varlık olmayışı ve keder, acı, üzüntü, mutluluk, heyecan, aşk gibi duyguları yaşamaması sebebiyle bunları yapamayacağı öne sürüldü. Elbette, bu konuda da yapay zekanın sınır tanımayacağını düşününler var. Çıkarımlar ve tartışmalar devam ederken, yapay zeka bu süreç içerisinde önemli birkaç müzik çalışmasını tamamladı. 

Google’ın yapay zeka programı Magenta, geçtiğimiz aylarda Nirvana’nın solisti Kurt Cobain’in esintilerini taşıyan Drowned in The Sun isimli bir şarkı ortaya çıkarmıştı. Son olarak ise, bir grup müzisyen ve bilim insanı yapay zekayı kullanarak, Ludwig van Beethoven'ın vefat ettiği için tamamlayamadığı, yarım kalan eseri 10. Senfonisini tamamladılar.

Ekibin içerisinde yer alan ve Reutgers Üniversitesi’nde Sanat ve Yapay Zeka Laboratuvarı direktörü olan Ahmed Elgammal, yapay zekanın bizzat kendisinin bir sanat eseri olduğunu, müzik üretme ve müzik hakkında bilgi edinme şeklinin şu andakine çok benzediğini söyleyerek, “Örneğin bir e-posta yazıyorsunuz. E-posta sizin için bir sonraki kelimenin ne olduğunu tahmin etmeye çalışır. Yani müzikte, yapay zekaya bir sonraki notayı nasıl tahmin edeceğini öğretmeye çalışıyor. Yapay zeka, çok sayıda müziğe bakarak temelde bunu nasıl yapacağını öğrenebilir” dedi.

Ekip ilk olarak, erken bir test sunmak için Kasım 2019'da canlı bir izleyici kitlesiyle Almanya'da bir araya geldi. Bu buluşma esnasında, dinleti tamamladıktan sonra dinleyicilere yapay zekanın nereden sonra başladığı soruldu ve hangi kısımdan sonrasının yapay zekaya ait olduğu ayırt edilemedi. Farklılığın ayırdına varanlar, “Kulağa klasik müzik gibi geliyor ama tam olarak Beethoven gibi değil” deseler de, tam anlamıyla ayırt edilememesi yapay zekanın bir başarısı olarak değerlendiriliyor.

İLGİLİ HABER Bu Sefer Kesin Ayaklanacaklar: Birleşik Krallık da Yapay Zekanın Mucit Olamayacağına Karar Verdi

Tamamlanan eserin, 250. doğum günü vesilesiyle “Beethoven Yılı” olan geçen sene yayınlanması gerekiyordu fakat COVID-19 pandemisi dolayısıyla gecikti. Ekip, 2019 yılında gerçekleşen test dinletisinin ardından gelen geri dönüşlerle birlikte eser üzerinde 2 sene daha çalıştı. Eserin final versiyonu önümüzdeki hafta yayınlanacak.


Kaynak webtekno.com

 

Ukraynalı YouTuberın Ölen Rus Askerlerini Pişirip Yediğini İddia Ettiği Video İnfial Yarattı [18+ Video]

Rusya, Ukrayna topraklarındaki etkisini yavaş yavaş yitirirken Rus ordusunun çekildiği bölgelerden yaşanan işgalin boyutunu gözler önüne seren görüntüler gelmeye devam ediyor. İki ülke liderinin önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan müzakereyle savaşı sona erdirmesi umut edilirken, ülkenin Doğu bölgelerinde savaş etkisini sürdürüyor. 

Ocak Ayında En Çok Instagram Kullanan Ülkeler Belli Oldu: Yine Masadayız

Sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Instagram, şüphesiz ki neredeyse herkesin kullandığı yegâne sosyal medya platformu. Hayatına bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak başlayan Instagram, daha sonralarda mizahtan komik kedi videolarına kadar neredeyse her şeyin paylaşıldığı bir mecra oldu. Son dönemlerde her ne kadar pek çok insan Instagram'ı bir 'pazarlama aracı' olarak kullansa da bu uygulama hâlâ pek çok insanın saatlerini geçirdiği bir 'platform' olarak karşımıza çıkıyor.

Samsung Galaxy Watch 3e Pek Çok Yeni Özellik Sunan Bir Güncelleme Geldi

Samsung, geçtiğimiz sene Ağustos ayında düzenlediği UNPACKED etkinliğinde hem tasarımıyla hem de sunduğu özellikler ile gözleri üzerine toplamayı başaran akıllı saati Galaxy Watch 3'ü tanıtmıştı. Sonrasında gelen titanyum versiyonuyla da büyük ilgi gören Galaxy Watch 3, şimdiye kadar birkaç ufak güncelleme almıştı ancak bu güncellemeler büyük bir yenilik ya da geliştirme sunmuyordu.

Google Pixel 6 Daha Duyurulmadan, Duvar Kağıtları Ortaya Çıktı [Hemen İndirebilirsiniz]

ABD merkezli teknoloji devi Google, bir süredir yeni akıllı telefon serisi Pixel 6 üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Resmi olarak Türkiye'ye gelmesi beklenmeyen ürünler, özellikle de ABD'deki tüketiciler tarafından heyecanla bekleniyor. Şimdiyse XDA Developers, Google Pixel 6 serisinin en çok merak edilen modeli Pixel 6 Pro ile ilgili önemli bir işe imza attı. Şirket, bu akıllı telefonun duvar kağıtlarını sızdırmayı başardı.