Sutopu Federasyonu, Kadın Milli Takımın Fotoğrafına Sansür Uyguladığı İddiasıyla Bomboş Lincin Kurbanı Oldu

Sosyal medya, toplumdaki yanlışların anlık olarak eleştirilmesini ve bu yanlışların zaman zaman düzeltilmesini sağlayan bir mecra olurken, aynı zamanda araştırma eksikliğinden kaynaklı olarak yanlışlıkların da ev sahibi olabiliyor. İşte geçtiğimiz gün, Twitter’da buna yeni bir örnek olacak olay yaşandı.

20.02.2022 00:00:10 tarihinde yayınlandı.

Sosyal medya, toplumdaki yanlışların anlık olarak eleştirilmesini ve bu yanlışların zaman zaman düzeltilmesini sağlayan bir mecra olurken, aynı zamanda araştırma eksikliğinden kaynaklı olarak yanlışlıkların da ev sahibi olabiliyor. İşte geçtiğimiz gün, Twitter’da buna yeni bir örnek olacak olay yaşandı.

Türkiye Sutopu Federasyonu, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Avrupa Şampiyonası elemelerinde mücadele edecek Erkek ve Kadın Milli Takımlarının fotoğraflarını paylaştı. Fakat fotoğraf, Kadın Milli Takımının vücutlarının su altında olması nedeniyle Twitter’da büyük tepki topladı.

Bazı Twitter kullanıcıları tarafından başlatılan tepkiler, Gazeteci Nevşin Mengü gibi ünlü isimlerin de tepkileriyle birlikte olayın daha da büyümesine neden oldu. Tepkiler, erkeklerin vücutları gösterilirken kadın vücutlarının neden gösterilmediğini dile getiriyordu. Fakat Sutopu Federasyonu’nun daha önceki paylaşımları, bu yaklaşımın aslında bir tercih olmadığının göstergesiydi.

Nevşin Mengü, daha önceki fotoğrafları gördükten sonra da şu paylaşımı yaptı:

Federasyon, daha önceki paylaşımlarında kadınların vücutlarını gizlemek gibi bir gayrette bulunmadı. Fotoğrafın tepki toplamasıyla birlikteyse Twitter'daki paylaşımın yorum bölümü kapatıldı.

Öte yandan bu fotoğrafın tepki çekmesine neden olan olay, yapılan tepkilerin ardından olayın araştırılmasıyla da ortaya çıktı. Avukat Deniz Akbıyık, Milli Takım ile konuştuğunu paylaşarak olayın arka planını şu şekilde anlattı:

Twitter ve diğer tüm sosyal medya platformlarında özellikle linç kervanına katılmadan görüşünüz ne olursa olsun önce bireysel olarak kendi araştırmanızı yapmanız, bu yanlışların içine düşme olasılığınızı da büyük oranda azaltacaktır. Özellikle hassas konularla ilgili gördüğünüz herhangi bir durum hakkında eleştiride bulunmadan çoğunluğa göre hareket etmeden önce araştırma yapmak büyük önem taşımaktadır.


Kaynak webtekno.com

 

En Uygun Fiyata Bilgisayar Toplamak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte e-ticaret platformlarının kampanyaları da yaygınlaşmaya başladı. Bu kampanyalar, hiç şüphesiz en çok da yeni bir bilgisayar toplamak isteyen tüketicilerin ilgisini çekiyor. Zira bazı kampanya günlerinde, gerçekten de uygun fiyatlarla bilgisayar toplamak mümkün olabiliyor.

Dijital Ürünleri Metaverse Evrenine Taşıyacak Meta Pay Duyuruldu: İşte Paylaşılan İlk Bilgiler

Mark Zuckerberg, orijinal Facebook hesabından dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Uzun zamandır Metaverse teknolojilerine odaklanan Zuckerberg, "Facebook Pay" olarak isimlendirilen ödeme yönteminin artık "Meta Pay" olarak anılacağını söyledi. Zuckerberg'e göre Meta Pay, Metaverse teknolojilerini de destekleyen bir cüzdan haline gelmiş durumda. Bu hamle, Meta ile kripto para dünyasının iç içe geçeceğinin yeni bir göstergesi.