RTÜKten Netflixe Eşcinsellik, Spotifya Hakaret Yaptırımı: Bir Dizi Sahnesi ve Onlarca Çalma Listesi Silinecek!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bugün son derece dikkat çeken bir duyuru paylaştı. Kurul, Netflix, Spotify, Tele 1, Halk TV ve Habertürk’e idari yaptırım uyguladığını açıkladı. Her bir kurul için uygulanan idari yaptırımın gerekçesi de paylaşıldı.

18.08.2022 16:30:25 tarihinde yayınlandı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bugün son derece dikkat çeken bir duyuru paylaştı. Kurul, Netflix, Spotify, Tele 1, Halk TV ve Habertürk’e idari yaptırım uyguladığını açıkladı. Her bir kurul için uygulanan idari yaptırımın gerekçesi de paylaşıldı.

RTÜK tarafından paylaşılan duyuruya göre Tele 1’e uygulanan yaptırım “izleyicilerden yardım ve bağış toplanarak haksız kazanç elde edildiği”, Halk TV’ye uygulanan yaptırım “milli ve manevi değerlerle” ve “Cumhurbaşkanı'na, İçişleri Bakanı ve Bakanlık yetkililerine hakaret” ve Habertürk’e uygulanan yaptırım ise Celal Şengör’ün Teke Tek Bilim programındaki sözlerinin “dini değerlere hakaret” olarak değerlendirilmesi gerekçesiyle yapıldı.

RTÜK, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın da dilekçeyle şikayet ettiği Jurassic World Kretase Kampı filminde "iki kız karakterin yakınlaştıkları sahneler"in yayıncılık ilkelerine aykırı bulunduğunu açıkladı. İlgili yapıma "18 yaş ve üzeri" koruyucu sembolüyle katalogda yer veren Netflix'in, yapımı "Ailece İzlenebilecek Diziler" olarak tanımlamasının izleyenleri yanlış yönlendirebileceğini, çocukların kendi yaş grubuna yönelik olmayan yapıma maruz kalmalarına neden olabileceğini değerlendiren RTÜK, "Yayın hizmetleri toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz" hükmünü ihlal eden Netflix'e idari yaptırım uygulandı.

Geçtiğimiz günlerde CİMER’e yapılan bir şikayetle gündeme gelen Spotify’daki çalma listeleri, platforma yaptırım uygulanmasına neden oldu. RTÜK, Spotify içerisinde yer alan "milli manevi değerlere hakaret", "aşağılama", "iftira içeren ve FETÖ propagandası yapan", "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, siyasi parti liderlerine ve devlet büyüklerine hakaret içeren çalma listeleri" ile "podcast içeriklerinin" de platformdan temizlenmesine karar verdi.

İLGİLİ HABER Spotify'a 'Dini Değerleri Aşağılama' ve 'Devlet Büyüklerine Hakaret' İçeren Oynatma Listeleri Nedeniyle Soruşturma


Kaynak webtekno.com

 

Powerbank mi Olduk Biz Şimdi: Parmak Uçlarımızdaki Terden Elektronik Cihazları Şarj Edecek Bir Teknoloji Geliştirdi

Elektriğe ulaşma imkanımızın olmadığı yerlerde, kullandığımız elektronik cihazları şarj edebilmemizi sağlayan birçok ürün piyasada bulunuyor. Bunlar genelde, güneş enerjisiyle çalışan veya hareket gerektiren cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Bunlardan hangisi olursa olsun, bu cihazların bizleri elektrik olmasa da başka kaynaklara bağımlı kıldığı ortada.

Elon Musk Amacına Ulaştı: Arabalara, Gemilere ve Hatta Uçaklara Starlink Geliyor!

Elon Musk'ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'in üzerinde çalıştığı sistemlerden bir tanesi de Starlink. Uydu üzerinden internet erişimi sağlayan sistem, dünya genelinde kullanılabilir oluşu nedeniyle ilgi görüyor. Çünkü Starlink sayesinde hükümetlerin internet ağını kısıtlamaları mümkün olmayacak. Ayrıca en ücra köşelere bile internet ulaşacak.

Yıl Olmuş 2022, GTX 1660 Ti Hala Alınır mı?

NVIDIA günümüzde yeni çıkarttığı son teknoloji RTX kartlarıyla biliniyor. RTX 20 serisi ile başlayan bu süreç öncesinde NVIDIA GTX adını verdiği serilerle kullanıcıların karşısına çıkmıştı. Bu kartlar uzun süreler boyunca satıldı ancak RTX kartlar ile birlikte popülerliği azalsa da hala pek çok kullanıcının tercih listesinde yerini alabiliyor.

TCL, Televizyon Deneyimi Sunan Yeni Gözlüğü NXTWear Airı Tanıttı

Muhtemelen çoğunuzun bu gözlüğün ilk versiyonun da haberi yoktur ancak aslında TCL NXTWear gözlükleri 2021’in Haziran ayında piyasaya çıkmıştı. Bu gözlükler Mobile World Congress sırasında duyurulmuştu. Şimdi ise TCL, NXTWear’in yenilenmiş ve çok daha havalı duran bir versiyonunu Mobile World Congress 2022’de tanıtacağını duyurdu.