Metrelerce Yükseklikteki ‘Dev Dalga’ Rekor Kırarak Kayıtlara Geçti: Bin Yılda Bir İhtimalle Ortaya Çıkıyor

Doğanın ne kadar yıkıcı olabileceğini kanıtlayan okyanus yapılarından birisi olan dev dalgalar, çıktığı yerde bulan bir gemiye ya da herhangi bir yapıya karşı çok büyük bir tehdit oluşturuyor. Zira bu dev su kütlesi, etrafındaki dalgalara kıyasla çok daha uzun bir yapıya sahip oluyor. Bu da bu dalgaları daha ölümcül hale getirebiliyor.

16.02.2022 02:42:11 tarihinde yayınlandı.

Doğanın ne kadar yıkıcı olabileceğini kanıtlayan okyanus yapılarından birisi olan dev dalgalar, çıktığı yerde bulan bir gemiye ya da herhangi bir yapıya karşı çok büyük bir tehdit oluşturuyor. Zira bu dev su kütlesi, etrafındaki dalgalara kıyasla çok daha uzun bir yapıya sahip oluyor. Bu da bu dalgaları daha ölümcül hale getirebiliyor.

Geçtiğimiz günlerdeyse araştırmacılar, bir konuda rekor kıran bir dalganın kayıtlara geçtiğini açıkladı. Vancouver Adası açıklarında tespit edilen söz konusu dalga, aslında daha önce kayda geçen dev dalgalar kadar büyük değildi. Fakat bu dalganın rekor kırmasına neden olan şey, dev dalgaların tahmin edilemez yapılarına bağlıydı.

Kasım 2020’de ölçülen dev dalga, yaklaşık 17,6 metre boya sahipti. Dev dalgalar, büyük oranda bu sayının üzerinde boya sahip olsalar da bu dalgayı özel yapan şey, etrafındaki dalgalardan çok daha yüksek olmasıydı. 17,6 metrelik dalganın etrafındaki dalgalar, yalnızca 6 metre boyundaydı. Yani bu dalga ve diğer dalgalar arasında aniden 11 metreyi aşkın bir fark oluşmuştu.

Tsunamilerden farklı olan bu dalga tipi, ilk olarak 1995 yılında Norveç kıyılarında tespit edildi. ‘Draupner dalgası’ olarak bilinen bu dalga, 25,6 metre boya sahipti. Dalganın etrafındaki diğer dalgalarsa 12 metrelik, yani yarısından biraz daha az büyüklükteydi. Rekor kıran söz konusu dalgadaysa aradaki fark görülebildiği üzere çok daha fazlaydı. Dalga, etrafındakilerden neredeyse 3 kat daha büyüktü.

İLGİLİ HABER Avrupanın En Yüksek Yanardağı Etna Patladı: Patlama Anında Nadir Bir Doğa Olayı Meydana Geldi

İşte bu oran hesaba katıldığında ‘Ucluelet’ ismi verilen 17,6 metrelik dalga, bugüne kadarki en aşırı dev dalga olarak kayıtlara geçti. Araştırma hakkında açıklama yapan Victoria Üniversitesi’nden Johannes Gemmrich, böylesine bir dalganın meydana gelme olasılığının 1.300 yılda bir olduğunu açıkladı. Dalganın etrafındaki dalgalara kıyasla ne kadar dev olduğuysa aşağıdaki animasyonda somut bir şekilde gösterildi. Söz konusu dalga, videonun 30. saniyesinden sonra kendisini gösteriyor.


Kaynak webtekno.com

 

Biz iPhone 16yı Beklerken, iPhone 17den İlk Bilgiler Geldi: Batarya Kapasitesi, Ciddi Anlamda Artacak

Deneyimli bir Apple analisti olan Ming-Chi Kuo, şirketin gelecek yıllarda yapacağı çalışmalarla ilgili bir dizi açıklama yaptı. Kuo tarafından yapılan açıklama, Apple'ın 2025 yılında tanıtmasını beklediğimiz iPhone 17 serisi ile ilgiliydi. Evet; pek çoğumuz iPhone 16 ile ilgili sızıntılara odaklanmış durumda ancak Ming-Chi Kuo, bir sonraki yıl ile ilgili konuştu.

Bluesky ve Clubhouse ile Popülerleşen "Davet Yöntemi"nin İnsana Kendini Özel Hissettirme Taktiği Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Sosyal medya platformları yeni şeyler denemeye çalışıyormuş gibi görünürken sadece birkaç yıl önce ortaya çıkan Clubhouse, davetiye yoluyla kullanıcı kabul etmesiyle ilgiyi üzerine toplamıştı. Her ne kadar böyle bir şeyi birçok kişi ilk defa görmüş olsa da aslında davetiye yoluyla platforma alım yöntemini 2000’lerin başlarına kadar takip edebiliyoruz.

Sevilen PSP Oyunlarını Farklı Cihazlarda Oynamanızı Sağlayan Emülatör PPSSPP Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yıllar içinde pek çok farklı versiyonu, pek çok farklı marka tarafından üretilmiş olsa da PlayStation markasının el oyun konsolu olan PSP hala pek çok oyuncu için gerçek bir efsanedir. PSP oyunlarının tadını ise başka oyunlardan almak pek mümkün değildir. Neyse ki PPSSPP emülatörü var. PPSSPP emülatörünü kullanarak pek çok farklı cihaz ve işletim sistemi üzerinden efsane PSP oyunlarını oynayabilirsiniz.