Metanın Yeni Sanal Gerçeklik Gözlüklerinin Nasıl Görüneceği Ortaya Çıktı: Artırılmış Gerçeklik Desteği de Sunulacak

Sanal gerçeklik (VR) teknolojilerinin, hele de ‘metaverse’ kavramının gittikçe popülerleştiği şu günlerde, önümüzdeki yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılacağı tahmin ediliyor. Durum böyle olunca birçok şirketten bu ürünlere yönelik yatırımlar geliyor. Metaverse uğruna ismini Meta yapan (eski adıyla Facebook) ABD merkezli teknoloji devi de bu şirketler arasında yer alıyor.

17.04.2022 05:45:12 tarihinde yayınlandı.

Sanal gerçeklik (VR) teknolojilerinin, hele de ‘metaverse’ kavramının gittikçe popülerleştiği şu günlerde, önümüzdeki yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılacağı tahmin ediliyor. Durum böyle olunca birçok şirketten bu ürünlere yönelik yatırımlar geliyor. Metaverse uğruna ismini Meta yapan (eski adıyla Facebook) ABD merkezli teknoloji devi de bu şirketler arasında yer alıyor.

Metaverse evreni Horizon Worlds’ü kullanıma sunmasıyla ciddi bir kullanıcı sayısına ulaşan Meta, 2014 yılında Oculus’u satın aldığından beri sanal gerçeklik ürünlerini piyasaya sürüyor. Şimdi ise gelen haberler dev şirketin ekim ayında ilk kez gösterilen yeni nesil sanal gerçeklik başlıklarının nasıl görünebileceğini ortaya çıkardı.

Brad Lynch isimli bir Twitter kullanıcısı, Meta’nın ‘Project Cambria’ olarak da adlandırılan yeni nesil sanal gerçeklik gözlüklerine ait olduğu belirtilen birkaç görüntü sızdırdı. Lynch, yaptığı açıklamalarda bu renderların gözlükler hakkında sızdırılan bilgilere dayanarak oluşturulduğunu ve doğruluk payının oldukça yüksek olduğunu aktardı. Zaten bu görüntülerin, Meta’nın ürün hakkında paylaştığı bir önceki fotoğrafla (yukarıda gördüğünüz fotoğraf) karşılaştırdığımızda da benzerlik gösterdiğini görüyoruz.

Sızan görüntüleri incelediğimizde cihazın tasarımının, Meta’nın şu an piyasada bulunan VR gözlüğü Oculus Quest 2 ile büyük farklılıklar göstermediğini görüyoruz. Ancak yeni ürünün daha hafi ve şık göründüğü belirtilebilir. Bunun yanı sıra sızan fotoğraflarda cihaz hakkında pek detay görülmese de ön tarafta bir kameranın olması dikkat çekiyor. Bu da gözlüğün karma gerçeklik (MR) veya artırılmış gerçeklik (AR) deneyimleri sunabileceğini ortaya koyuyor.

Meta, bizim de sizlerle paylaştığımız üzere daha önceki açıklamalarında ‘Project Cambria’ olarak adlandırılan ürününün 2022’de tanıtılacağı sinyallerini vermişti. Bu da yakın zamanda gözlük hakkında resmi görüntülerin çıkabileceği anlamına geliyor. Ayrıca yeni nesil gözlüğün, çalışmak için bir bilgisayara ihtiyacı olmayan; yani bağımsız olarak çalışabilen bir ürün olacağı ve baktığınız yerin daha yüksek kalitede olmasını sağlayan  eye tracking (göz takibi) özelliğine sahip olacağının da açıklandığını sözlerimize ekleyelim.

İLGİLİ HABER Uçsuz Bucaksız Metaverse Evreni Horizon Worldsün Web ve Mobil Versiyonları İçin Çalışmalara Başlandı: VR Gözlüklere Elveda!


Kaynak webtekno.com

 

Mark Zuckerberg, Facebookun İşlerine Balta Vuran Appleın Logosunu Sansürledi (Bi de Bayıl İstersen)

Şimdiki adı Meta olan Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, resmi hesabından dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Aslında bu paylaşım oldukta standart sayılabilecek bir fotoğraftı. Açıklamada ise dünyanın en büyük fast food zincirlerinden McDonald's'ın Meta'ya ait iletişim ağı Workplace'e katılmasından bahsediliyordu. Ancak paylaşımı haberimize konu yapan konu bu değil.

Samsung, Yeni Katlanabilir Akıllı Telefon Tasarımlarını Tanıttı

Akıllı telefon sektöründe son yıllarda en çok ses getiren yeniliklerden birisi de ‘katlanabilir akıllı telefonlar’ oldu. Bu yarışa katılacağını açıklayan Honor da son derece iddialı modelini geçtiğimiz haftalarda ilk kez göstermişti. Onun hemen öncesinde ise Samsung’un piyasayı değiştirebilecek ‘üç ekranlı katlanabilir’ modeli hakkında yeni bilgiler elde edilmişti. Bugün CES 2022 fuarında da şirketin bu alanda hazırladığı dört yeni tasarımı tanıtıldı.