James Webb Uzay Teleskobu Uzaydan Selfie Gönderdi: İlk Yıldız Fotoğrafı da Geldi

24 Aralık 2021 tarihinde evrenin en karanlık sırlarına ışık tutmak adına uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen her yeni haberle birlikte heyecan artmaya devam ediyor. Bir aylık yolculuğun ardından 18 gün önce gözlem noktasına ulaşan James Webb Uzay Teleskobu, bundan 6 gün öncesinde de ilk yıldız sinyalini tespit etmiş ve bunun henüz sadece bir başlangıç olduğunu bizlere hissettirmişti. 

16.02.2022 02:48:35 tarihinde yayınlandı.

24 Aralık 2021 tarihinde evrenin en karanlık sırlarına ışık tutmak adına uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen her yeni haberle birlikte heyecan artmaya devam ediyor. Bir aylık yolculuğun ardından 18 gün önce gözlem noktasına ulaşan James Webb Uzay Teleskobu, bundan 6 gün öncesinde de ilk yıldız sinyalini tespit etmiş ve bunun henüz sadece bir başlangıç olduğunu bizlere hissettirmişti. 

Bu gelişmelerin ardından NASA, Webb’in cuma günü bir ‘selfie’ çektiğini bildirdi. Buna ek olarak teleskobun ilk yıldızını da gördüğü kaydedildi. 

NASA daha önce yaptığı açıklamalarda teleskobun selfie çekmesinin mümkün olmadığını söylemiş olsa da görünen o ki teleskop hayranlarını şımartmaya karar vermiş gibi duruyor. Webb ekibinin yalnızca yıldız ışığını kullanarak böyle bir görüntü elde etmenin mümkün olup olmadığından daha önce emin olmadığını kaydeden Webb optik teleskop eleman yöneticisi Lee Feinberg, yaptığı açıklamada Webb’in selfie çekmesine verdikleri tepkinin “Aman Tanrım” olduğunu ifade ediyor. 

"Houston'da test ettiğimizde bile, bu konfigürasyondaki ana aynayı aydınlatan yıldız ışığına sahip değildik.” şeklinde aktaran Feinberg, bu durumun ekip için de yeni bir şey olduğunu ve ekibin gelişme karşısında adeta büyülendiğini de sözlerine ekliyor. 

Bütün bunların yanında Webb, ilk yıldız görüntülerini de elde etti. Yapılan açıklamada bütün bu adımların, bu yaza kadar evrenin tarihinin gizemlerini çözmeye başlayacağına inanılan teleskobun devasa altın aynasını hizalamaya yönelik aylarca süren sürecin bir parçası olduğu belirtildi. Öte yandan Webb’in evrenden Dünya’ya gönderdiği ilk görsel, görüntüde pek de etkileyici olmasa da insanlık için geleceğe dair vadettikleri açısından oldukça çarpıcı.

Siyah bir arka plan üzerinde 18 bulanık beyaz noktanın olduğu görselde aslında her bir nokta aynı şeyi gösteriyor: Büyük Ayı takımyıldızında parlak, izole bir yıldız olan HD84406. Bu fotoğraf, bizler için aslında oldukça önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Birincil aynanın 18 ayrı parçası tarafından yakalanan 18 noktanın olduğu görsel, artık bu altıgen parçaları hizalamak ve odaklamaları için bilim insanlarına bir temel oluşturuyor. 

Webb tarafından tespit edilen ışık, segmentlerden geçerek teleskobun ucunda bulunan yuvarlak bir nesne olan ikincil aynasına ve ardından da ana görüntüleme cihazı olan Yakın Kızılötesi Kamera (NIRCam) cihazına yansıyor. NIRCam cihazının baş araştırmacısı olan Arizona Üniversitesi'nden astronomi profesörü Marcia Rieke yaptığı açıklamada, görüntü almanın ve teleskopu hizalamanın ilk adımlarının bu derece iyi ilerlemesi karşısında tüm Webb ekibinin mutluluktan adeta kendinden geçmiş olduğunu ifade ediyor.  

Webb'in yıldızın tahmin edilen konumu çevresinde farklı konumları işaret etmesiyle 2 Şubat günü başlayan görüntü yakalama sürecinde gelinen nokta, teleskobun nihai hizalanma için zaten nispeten iyi konumlandırılmış durumda olduğunu da gösteriyor. Yukarıda bahsettiğimiz selfie’nin de bu sürece yardım etmek amacıyla çekildiği belirtiliyor. 

İLGİLİ HABER James Webb Uzay Teleskobunun Yörünge Yolculuğu Başladı: İşte Teleskop Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Kaynak webtekno.com

 

The Sims 5in Daha Çıkmadan Hacklendiği İddia Edildi

Henüz geçtiğimiz günlerde duyurulan The Sims serisinin yeni üyesi The Sims 5, bugün çarpıcı bir iddiayla gündeme geldi. Oyunun seçili oyuncularla başlayan testlerinin başlamasıyla hackerların oyunu şimdiden hacklediği iddia edildi.

Google Hesabı ile İnternet Sitelerinde Oturum Açma Devri Sona Erdi: Peki Kullanıcı Ne Yapacak?

ABD merkezli teknoloji devi Google'ın kullanıcılara sunduğu hizmetlerden bir tanesi, üçüncü taraf uygulamalarda oturum açabilmeydi. Kullanıcılar, bu hizmet sayesinde bir internet sitesine kaydolmak zorunda kalmıyor, Google'daki hesap bilgileri ile internet sitesindeki hesaplarını bağlıyorlardı. Ancak an itibarıyla bu durum değişmiş durumda. Google artık üçüncü taraf uygulamalarda oturum açmaya izin vermiyor.