James Webb Tarafından Çekilen İlk Mars Fotoğrafı Paylaşıldı

Geçtiğimiz yılın sonunda uzaya gönderilen ve bu yaz başında fonksiyonel olarak hizmet vermeye başlayan James Webb Uzay Teleskobu, bugün en çok beklenen görüntülerden birini sundu. NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ortaklığında yapılan çalışmayla Mars, James Webb tarafından görüntülendi.

21.09.2022 19:15:18 tarihinde yayınlandı.

Geçtiğimiz yılın sonunda uzaya gönderilen ve bu yaz başında fonksiyonel olarak hizmet vermeye başlayan James Webb Uzay Teleskobu, bugün en çok beklenen görüntülerden birini sundu. NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ortaklığında yapılan çalışmayla Mars, James Webb tarafından görüntülendi.

James Webb Uzay Teleskobu’nun internet sitesinde paylaşılan Mars fotoğrafı, gezegeni farklı bir gözle görmemizi sağladı.Öte yandan paylaşılan Mars fotoğrafı, hayal ettiğiniz kadar detaylı değildi..

Yukarıdaki fotoğrafta solda yer alan görüntü, daha önce Mars Orbiter Lazer Altimetresi (MOLA) ekipmanıyla elde edilen verilerle oluşturulan referans görüntü idi. Sağdaki iki fotoğraf ise James Webb’in NIRCam ekipmanıyla elde edildi. Üstte yer alan fotoğraf, gezegenden yansıyan ışığı gösteriyor ve gezegenin yüzeyindeki kraterler ve toz katmanları gibi özelliklerini gösteriyor. Altında bulunan fotoğraf ise enlem ve günün saati ile sıcaklık farklarını ortaya koyan yayılan ışığı ve atmosferik etkilerden kaynaklanan Hellas Havzası'nın kararmasını gösteriyor.

Yukarıdaki fotoğrafın elde edilmesi, gezegenin teleskoba ve Güneş’e yakınlığı nedeniyle oldukça zordu. Uzaydaki en ufak ışık kaynağını bile yakalamak üzere geliştirilen James Webb, haliyle ışığa fazlasıyla duyarlı ekipmanlara yer veriyordu. Bilim insanları, James Webb için aşırı parlaklığıyla ekipmanlara zarar verebilecek olan Mars’ı görüntülemek için, çok kısa pozlamalar kullanarak teleskoptaki detektörlere çarpan ışığın sadece bir kısmını ölçtü ve özel veri analiz teknikleriyle Mars’ın aşırı parlaklığına uyum sağladı. Bunun sonucunda yukarıda gördüğümüz, Mars’ın doğu yarımküresini gözler önüne seren fotoğraf elde edildi.

Güneş Sistemi'mizdeki gezegenler de bir ışık kaynağına yakın olması nedeniyle fazlasıyla ışık yansıtması nedeniyle aslında James Webb tarafından hiçbir şekilde net bir halde çekilemeyecek. Bu konu hakkındaki daha detaylı açıklama için, aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz:

İLGİLİ HABER Galaksilerin Fotoğraflarını Çekebilen Uzay Teleskopları Neden Gezegenlerin Yüzeyini Çekemiyor?

İLGİLİ HABER James Webb Uzay Teleskobu, Orion Nebulası'nın Fotoğrafını Paylaştı (İçinde Kaybolacaksınız)


Kaynak webtekno.com

 

Birçok İnsan Appleın Böyle Bir Şey Ürettiğini Bile Bilmiyor: İşte Aynı Anda Üç Farklı Cihazı Şarj Edebilen AirPower

Apple'ın iPhone X ile beraber tanıttığı kablosuz şarj cihazı AirPower’ın 2018 yılında satışa çıkması bekleniyordu. Ancak ne oldu ne bitti bilinmez aynı anda iPhone, Apple Watch ya da AirPods’u şarj edebilen AirPower birden sırra kadem basmıştı. Apple’ın yaptığı lansmanlarda AirPower ile ilgili gelen sorular ısrarla cevapsız bırakması cihazın geliştirme sürecinde ciddi sıkıntılar yaşandığını gösteriyordu.

Binance, Terra (LUNA) İçin Çekim İşlemlerini Durdurdu

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, birkaç gündür piyasaların altını üstüne getiren kripto para birimi Terra (LUNA) ile ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Borsanın internet sitesinden yapılan resmi duyuruda kripto para birimi için çekim işlemlerinin askıya alındığı bildirildi.

Samsung, Dünyanın İlk NFT Destekli Televizyonunu Duyurdu: Film İzler Gibi NFT Alıp, Sergileyebileceksiniz

Gelecekte yaşamımızda yer edinecek teknolojileri gördüğümüz CES 2022 etkinliği öncesinde Samsung, birçok yeniliğe ev sahipliği yapan yeni akıllı televizyonlarını duyurdu. Görüntü kalitesi, ses teknolojileri ve akıllı özellikleri beraberinde getiren televizyonlar, bunların yanı sıra oyun dünyası ve NFT’ler için de ilklerden biri olacaklar.

Elon Musk, Xi Avrupada Erişime Kapatabilir: İyi de Neden?

Elon Musk yönetimindeki X (Twitter), son günlerde Avrupa Birliği’nden İsrail-Filistin gerginliği nedeniyle baskı görüyordu. AB, dezenformasyon nedeniyle platforma soruşturma başlatmış, yanlış bilgilerin kullanıcılara gösterildiğini belirtmişti. Yetkililer, Musk’a uyarılarda bulunarak bu problemin çözülmesini istiyordu.