IBM, Binlerce Pozisyonu Yapay Zekâ ile Değiştirmeyi Planlıyor: İşe Alımlar Durdurulacak

Hızla gelişen yapay zekânın gelecekte insanlar tarafından yapılan işlerin yerini alabileceği bir süredir gündemdeydi. Bloomberg tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor da dünyanın en büyük bilişim teknolojileri şirketlerinden IBM’in bu konuda hamleler yapmayı planladığını ortaya koydu.

2.05.2023 23:15:10 tarihinde yayınlandı.

Hızla gelişen yapay zekânın gelecekte insanlar tarafından yapılan işlerin yerini alabileceği bir süredir gündemdeydi. Bloomberg tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor da dünyanın en büyük bilişim teknolojileri şirketlerinden IBM’in bu konuda hamleler yapmayı planladığını ortaya koydu.

Habere göre şirketin CEO’su Arvind Krishna, binlerce pozisyona işe alımların durdurulabileceğini belirtti. Şirket, yaklaşık 7800 pozisyonun yakın gelecekte yapay zekâyla doldurulabileceğini düşünüyor.

Krishna, insan kaynakları gibi departmanlardaki işe alımların askıya alınacağını veya yavaşlatılacağını ifade etti. Bu, yaklaşık olarak 26 bin civarında müşteriyle ilişkisi olmayan çalışanın etkilenebileceğini gösterdi.

CEO, açıklamasının devamında ise yapay zekânın insanların yerini alması ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Beş yıllık süre içinde bu pozisyonların %30’unun yapay zekâ ve otomasyonla değiştirildiğini görebiliyorum.” Krishna belli pozisyonların tamamen otomasyonla dolacağına inandığını eklerken iş gücünü ve üretkenliği değerlendirme gibi bazı insan kaynakları alanlarının önümüzdeki 10 yıl içinde değişmesini beklemediğini de ekledi.

İLGİLİ HABER ChatGPT, Hastaların Sorularını Doktorlardan Daha İyi Yanıtlıyor: Peki Gelecekte Doktorların Yerini Alabilir mi?

Diğer taraftan IBM, yazılım geliştirme ve müşteriyle ilişkili pozisyonlarda işe alımlara devam edeceğini de ekledi. Toplamda 260 bin civarı çalışana sahip olan şirket, ilk çeyrekte yaklaşık olarak 7000 yeni çalışanı işe aldı.

IBM’in bu planı, ChatGPT gibi üretken yapay zekâ modellerinin insanların yerini alabileceği endişelerinin ortasında geldi. Geçtiğimiz aylarda ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, yapay zekânın 300 milyon işi otomasyonla yapabileceğini tahmin etmişti. Bu da birçok pozisyondaki insan sayısının azaltılabileceğini veya yapay zekâ modelleriyle değiştirilebileceğini ortaya koymuştu.

Bununla birlikte yapay zekâ, insanları kovmak için de günah keçisi ilan edilmeye başlamıştı. Popüler depolama DropBox, geçtiğimiz hafta “yapay zekâ çağının ön saflarında” yer almak istediğini belirterek 500 çalışanını kovmuştu. DropBox CEO’su Drew Houston, bu işten çıkarmaların şirkette yeni bir yapay zekâ bölümü kurmalarını sağlayacağını söylemişti.

İLGİLİ HABER Beynimizdeki Düşünceleri Yazıya Döken Yapay Zeka Geliştirildi!


Kaynak webtekno.com

 

İnternette Neden Samuray Kılıcı Satışı Yapılıyor, Bu Konudaki Hukuki Düzenlemeler Nedir?

Popüler bir internet sitesinde 849 liraya satılan bir samuray kılıcının altında, tek vuruşta birden fazla pet şişeyi ikiye böldüğü bir video yer alıyor. Bir başka ilanda ise kılıcın her iki yüzünün de itina ile keskinleştirildiğinin yazılı olduğu görülürken, yaşa ya da alıcının kim olduğuna bakmaksızın ürünler kolayca satılıyor.

Oynayacak Yeni Bir Şeyler Arayanlara: Geçtiğimiz Ay En Çok İndirilen PlayStation Oyunları Açıklandı

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, aynı oyunlardan sıkılan oyuncuların ilgisini çekecek bir açıklama yaptı. PlayStation resmi blog sayfasında bir gönderi yayınlayan şirket, Haziran 2022'de en çok indirilen oyunları resmen açıkladı. Avrupa ve ABD'yi ayrı ayrı açıklayan yetkililer, farklı kıtalardaki oyun tutkunlarının hangi türlerden zevk aldıklarını da gözler önüne serdi.

Intel’in 13. Nesil işlemcilerinin Performans Testleri Ortaya Çıktı: En Güçlülerden Daha Güçlü

İşlemci piyasasının 2 devinden birisi olan Intel, Geçtiğimiz şubat ayında liderliği AMD’ye kaptırmıştı. Daha sonra 2022’nin ortalarında i9-12900KF ve i9-12900KS isimli özel üretim işlemcisiyle yeniden dikkatleri üzerine çeken ve piyasanın tekrar lideri konumuna gelen Intel, geçtiğimiz aylarda Arc işlemcilerinin performans testlerini yayınlamıştı.

Bağlantının Telefon Hattı Olmadan Sağlandığı Yalın İnternet Nedir, ADSL ile Farkı Ne?

Dünyada ve ülkemizde uzun yıllardır internet bağlantısı kullanılmasına rağmen son kullanıcıya kadar gelerek yaygınlaşması ancak 2000’li yıllarda başladı. O dönem hatırlayanlar olacaktır, her evde bir sabit telefon hattı vardı ve internet bağlantısı bu hat üzerinden sağlanırdı. Cep telefonlarının yaygınlaşması ile birlikte sabit hat ihtiyacı ortadan kalkınca geriye nDSL olarak da adlandırılan yalın internet kaldı.