Google, Patent Hakkı İhlali Sebebiyle 32,5 Milyon Dolar Ceza Aldı

Yakın zamanda oldukça takdir edilesi işlere imza atan Google, gerek yapay zekâ gerekse de oyun alanlarında birbirinden şaşırtıcı ve sevindirici gelişmeleriyle gündeme gelmişti. Maalesef şirket, bu sefer de patent tartışması sebebiyle aldığı bir cezayla karşımızda.

30.05.2023 16:30:16 tarihinde yayınlandı.

Yakın zamanda oldukça takdir edilesi işlere imza atan Google, gerek yapay zekâ gerekse de oyun alanlarında birbirinden şaşırtıcı ve sevindirici gelişmeleriyle gündeme gelmişti. Maalesef şirket, bu sefer de patent tartışması sebebiyle aldığı bir cezayla karşımızda.

Karşısındaki isim ise ses sistemleriyle tanıdığımız Sonos. İkili, daha önce 2020 yılında da patent tartışması sebebiyle mahkeme salonunda karşı karşıya gelmiş, Sonos’un 2 patentini ihlal eden Google bu mahkeme sonucunda 50 milyon dolarlık cezaya çarptırılmıştı. Şimdiki cezanın da miktarı oldukça yüksek.

Bunlardan biri, hoparlörlerin birbirine bağlanarak sesi aynı anda verebilmesini kapsıyor. Google’ın Chromecast Audio ve Google Home hizmetleriyse bu patenti ihlal etmiş oluyor. Bu ilk suçlamada jüri, Sonos’u haklı buldu.

Diğer patent ise hoparlörlerin telefon veya tablet aracılığıyla kontrol edilebilmesini kapsıyor. Fakat Sonos’un bu patent ihlali için suçlaması jüri tarafından kabul görmedi. Bunların sonucunda Google, 32,5 milyon dolarlık ceza aldı.

İLGİLİ HABER Tüm Android Oyunlar PCye Geliyor: Google Play Games PC, Türkiyede Erişime Açıldı

Google’ın şimdiye kadar 200’den fazla patent ihlali gerçekleştirdiğini belirten Sonos, bu cezanın yeterli olmadığını da belirtti. Kendi bünyesine kattığı diğer buluşlar yüzünden de şirketin ek olarak telif hakkı cezası ödemesi gerektiğini söyledi.


Kaynak webtekno.com

 

Google, ChatGPT İçin Kırmızı Kod Yayınladı: Yapay Zeka, İnternet Devini Titretmeye Başladı

Teknoloji dünyasının son dönemlerdeki en önemli gündemlerinden biri, ChatGPT isimli yapay zeka. Temelde bir sohbet botu olan ChatGPT, bugüne dek piyasaya sürülmüş olan benzerlerine kıyasla, biraz fazla akıllı. Öyle ki bu yapay zeka aracını kullanarak makale veya şiir yazabilir, kod yazdırıp oyun yapabilir veya merak ettiğiniz herhangi bir şey ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

GBWhatsAppı Acilen Silmeniz Gerektiğini Gösteren Uyarı: Zararlı Yazılım Olarak Algılandı!

WhatsApp üzerinde geliştirilen ve normalden daha fazla özellik sunan çeşitli WhatsApp klonları, günümüzde hatırı sayılır derecede fazla kullanıcıya sahip. Üçüncü taraf bu uygulamalar kişisel ciddi derecede güvenlik için riskli sayılsa da kullanıcılar bu uygulamaları kullanmaya devam ediyor. Fakat bugün, bu klon uygulamalardan biri hakkında önemli bir gelişme yaşandı.