Google, Patent Hakkı İhlali Sebebiyle 32,5 Milyon Dolar Ceza Aldı

Yakın zamanda oldukça takdir edilesi işlere imza atan Google, gerek yapay zekâ gerekse de oyun alanlarında birbirinden şaşırtıcı ve sevindirici gelişmeleriyle gündeme gelmişti. Maalesef şirket, bu sefer de patent tartışması sebebiyle aldığı bir cezayla karşımızda.

30.05.2023 16:30:16 tarihinde yayınlandı.

Yakın zamanda oldukça takdir edilesi işlere imza atan Google, gerek yapay zekâ gerekse de oyun alanlarında birbirinden şaşırtıcı ve sevindirici gelişmeleriyle gündeme gelmişti. Maalesef şirket, bu sefer de patent tartışması sebebiyle aldığı bir cezayla karşımızda.

Karşısındaki isim ise ses sistemleriyle tanıdığımız Sonos. İkili, daha önce 2020 yılında da patent tartışması sebebiyle mahkeme salonunda karşı karşıya gelmiş, Sonos’un 2 patentini ihlal eden Google bu mahkeme sonucunda 50 milyon dolarlık cezaya çarptırılmıştı. Şimdiki cezanın da miktarı oldukça yüksek.

Bunlardan biri, hoparlörlerin birbirine bağlanarak sesi aynı anda verebilmesini kapsıyor. Google’ın Chromecast Audio ve Google Home hizmetleriyse bu patenti ihlal etmiş oluyor. Bu ilk suçlamada jüri, Sonos’u haklı buldu.

Diğer patent ise hoparlörlerin telefon veya tablet aracılığıyla kontrol edilebilmesini kapsıyor. Fakat Sonos’un bu patent ihlali için suçlaması jüri tarafından kabul görmedi. Bunların sonucunda Google, 32,5 milyon dolarlık ceza aldı.

İLGİLİ HABER Tüm Android Oyunlar PCye Geliyor: Google Play Games PC, Türkiyede Erişime Açıldı

Google’ın şimdiye kadar 200’den fazla patent ihlali gerçekleştirdiğini belirten Sonos, bu cezanın yeterli olmadığını da belirtti. Kendi bünyesine kattığı diğer buluşlar yüzünden de şirketin ek olarak telif hakkı cezası ödemesi gerektiğini söyledi.


Kaynak webtekno.com

 

Vakit Öldürmeye Birebir, Az Bilinen En İyi Oyunlar (Hem Mobil Hem PC)

İster telefonumuzda olsun ister PC veya diğer platformlarda, genel olarak bir oyundan sürükleyici olmasını ve uzun saatler içerisinde kaybolabileceğimiz bir dünyaya sahip olmasını bekleriz. Fakat bu durum her zaman bu şekilde olmuyor. Özellikle telefonlarımızda çoğu zaman hem keyifli hem de kısa sürede oynayabileceğiniz en iyi mobil oyunları arıyoruz.

Sokak Hayvanlarına Zehirli Et Verilmesini Söyleyen Yıldız Tilbe Sosyal Medyayı Öfkelendirdi: İşte Gelen Tepkiler

Bundan iki ay öncesinde sokak hayvanları saldırılar sebebiyle gündeme gelmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sokakları temizlemeliyiz” çağrısı sonucunda bazı belediyelerde sokak hayvanlarının zorla toplanması hayvan severlerden büyük tepki çekmişti. Bunun sonrasında ise sokak hayvanları ve tehlikeli hayvan ırklarına yönelik 4 adımlık bir eylem planı açıklanmış; plana göre tehlike arz eden sahipli hayvanlara tasma ve ağızlık denetimi yapılacağı, barınakların sayısının ve şartlarının iyileştirileceği, hayvanların bakımları ile tedavilerinin yapılacağı ve sokaklarda beslenme noktaları kurulacağı ifade edilmişti. 

Binance Türkiye, Ücretsiz "Kripto 101" Eğitimi Verecek: 500 Dolar Ödül de Var!

Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan Binance, Türkiye'deki üniversite öğrencileri için çok önemli bir etkinlik gerçekleştirecek. Tamamen ücretsiz olan "Kripto 101" isimli eğitim kapsamında, gençlere finansal okuryazarlık eğitimi verilecek. Bu eğitimde elbette kripto paralar, Web 3.0 ve blockchain ön planda olacak.