Çöpler Sadece Dünyada Bir Sorun Değil: Uluslararası Uzay İstasyonu, Acil Yörünge Değiştirdi

Birçok alanda yer çekimsiz ortamda bilimsel çalışmaların yapıldığı yer olan Uluslararası Uzay İstasyonu, tarihi boyunca çeşitli tehlikelerle yüz yüze geldi. Bu tehlikelerden en günceliyse ancak bugün açıklandı. NASA tarafından yapılan açıklamaya göre İstasyon, 11 Kasım günü uzay çöpüyle çarpışmamak için yörüngesinde acil değişiklik yapmak zorunda kaldı.

22.02.2022 16:00:36 tarihinde yayınlandı.

Birçok alanda yer çekimsiz ortamda bilimsel çalışmaların yapıldığı yer olan Uluslararası Uzay İstasyonu, tarihi boyunca çeşitli tehlikelerle yüz yüze geldi. Bu tehlikelerden en günceliyse ancak bugün açıklandı. NASA tarafından yapılan açıklamaya göre İstasyon, 11 Kasım günü uzay çöpüyle çarpışmamak için yörüngesinde acil değişiklik yapmak zorunda kaldı.

Astronotlar ve kozmonotlardan oluşan ekibin bulunduğu İstasyon’u yörüngesinde değişiklik yapmaya zorlayan uzay çöpünün kaynağı 2007 yılına dayanıyordu. Çin, bu yılda uydusavar silah denemesi kapsamında Fengyun-1C isimli uydusunu füzeyle yok etmişti. Uydu, 3.500’den fazla parçaya bölünmüştü. Bu parçaların birçoğu halen yörüngede dolaşmaya devam ediyor ve bazıları İstasyon’un yörünge bölgesine giriş yaptı.

Fengyun-1C isimli uydunun parçalarıyla çarpışmamak için yapılan manevra, İstasyon’a bağlı Rus Progress isimli kargo uzay aracı sayesinde gerçekleştirildi. Uzay aracı, 6 dakikadan daha fazla süre boyunca roketlerini ateşledi. Böylece İstasyon’un hızı saniyede 0,7 metre daha arttı ve yörüngesinin 1,2 kilometre üstüne çıktı.

İLGİLİ HABER SpaceXin Marsa İnsan Götürmeyi Planladığı Starship SN20nin Motor Testinden Heyecanlandıran Yeni Bir Fotoğraf Yayınlandı

Uluslararası Uzay İstasyonu, 23 yıllık yaşamı boyunca uzay çöpleriyle 30’a yakın tehlikeli karşılaşmalar yaşadı. Uzay çöpü giderek büyük bir tehdit olmaya devam ederken İstasyon’un bunlardan biriyle temasa geçmesi ciddi zararlara yol açabilir. Saniyede 7,66 kilometre hızla yörüngesinde hareket eden İstasyon, bu hızla ufak bir çöpe bile çarpsa sonuç oldukça ciddi olabilir. Elbette bu durumda çöpün ne kadar hızla ve hangi yöne seyrettiği de önemli bir faktör.


Kaynak webtekno.com

 

İlan Siteleri İçin Yeni Düzenleme: İlan Sahibinin Bilgileri, Banka Hesaplarına Kadar Bildirilecek!

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında dikkat çeken bir tebliğ yer aldı. Gelir İdaresi Başkanlığı imzalı bu tebliğ, gayrimenkul satış ve kiralama sitelerine yeni bir düzenleme getirdi. Getirilen düzenleme ile sitelerde yer alan bilgiler, Gelir İdaresi Başkanlığı'na bildirilmek zorunda olacak. Yeni tebliğin, kira ve ev fiyatlarındaki inanılmaz yükseliş trendini yavaşlatmaya yönelik olduğu düşünülüyor.

Fortnite ve Uncharted İş Birliği: Tom Holland ve Nathan Drake Fortnite’a Geliyor

Sevilen PlayStation özel (en azından şimdilik) oyun serisi Uncharted, önümüzdeki günlerde sinema uyarlaması ile bizlerle buluşacak. Bildiğiniz gibi filmin başrollerinde Mark Wahlberg ve Spider-Man olarak tanıdığımız Tom Holland bulunuyor. 18 Şubat’ta vizyona girecek olan filmin tanıtımı adına şaşırtıcı bir şekilde (!) Fortnite ile iş birliği yapıldı.

NASAnın Şimdiye Kadarki En Güçlü Roketi Sınıfta Kaldı: Testlerden Geçemeyen Roket, Ay Görevini Geciktiriyor

NASA, Ay görevi Artemis I için tasarladığı ve şimdiye kadar geliştirilen en güçlü roket olarak nitelendirilen Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin kritik yakıt doldurma testini tamamlamak için yapılan üç denemeden sonra bu denemelere ara vermeye karar verdiğini duyurdu. Uzay ajansı, önümüzdeki günlerde büyük SLS roketini Kennedy Uzay Merkezi'ndeki fırlatma rampasından araç montaj binasına taşımayı planlıyor. 

Samsungun Önümüzdeki Günlerde Düzenlenecek Galaxy Unpacked Etkinliğinde Tanıtacağı Tüm Ürünler

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Güney Kore merkezli Samsung, 10 Ağustos tarihinde Galaxy Unpacked ismi verilen bir etkinlik gerçekleştirmeyi planlıyor. Dev şirketin, heyecanla beklenen bu etkinlikte Galaxy Z Flip 4 ve Galaxy Z Fold 4 gibi katlanabilir telefonlar, akıllı saatler ve kulaklıklar gibi birçok ürünü tanıtması bekleniyor.