Çoğunlukla Apple Ürünlerinde Gördüğümüz HEIC Dosyaları Nasıl Açılır ve JPG’ye Dönüştürülür?

Günümüzdeki teknoloji bizlere dosya kullanımı alanında daha önce hiç olmadığı kadar fazla özgürlük sağlıyor. Daha da özele inmek gerekirse teknoloji, tek bir cihaz üzerinde birden fazla türde dosya üzerinde işlem yapma imkânını günümüzde bizlere sağlıyor. Ses, video, müzik ve uygulama gibi farklı alanlarda kullanılan farklı dosya türlerini herkes duymuştur.

21.02.2022 03:30:18 tarihinde yayınlandı.

Günümüzdeki teknoloji bizlere dosya kullanımı alanında daha önce hiç olmadığı kadar fazla özgürlük sağlıyor. Daha da özele inmek gerekirse teknoloji, tek bir cihaz üzerinde birden fazla türde dosya üzerinde işlem yapma imkânını günümüzde bizlere sağlıyor. Ses, video, müzik ve uygulama gibi farklı alanlarda kullanılan farklı dosya türlerini herkes duymuştur.

Bu konuda örnek olarak JPG, JPEG ve PNG gibi görüntü formatlarını yaygın olarak görüyoruz. Bu formatlara yönelik kullandığımız sıkıştırma yöntemleri de ‘ham görüntü kalitesini’ yukarı ya da aşağı çekebiliyor. Bu yazımızda ise söz konusu görüntü formatlarından biri olan ve daha çok Apple tarafında gördüğümüz HEIC dosyalarını nasıl açabileceğinizi ve bu görüntüleri nasıl JPG formatına çevirebileceğinizi anlatacağız.

Açılımı High Efficiency Image File olan HEIF standardının içinde bulunan HEIC dosya formatı, ‘.heic’ uzantısıyla karşımıza çıkar. Çoğunlukla teknoloji devi Apple’ın iPhone ve iPad modellerinde görülse de bu yöntem Apple’a ait değildir. Bunun yanında bu cihazlarda söz konusu formatı devre dışı bırakma imkânınız da bulunuyor. Fakat iOS 11 ve üstü cihazlarda standart olarak bu yöntem kullanılıyor.

JPG gibi yaygın yöntemlere göre daha küçük dosya boyutuyla daha kaliteli görüntülerin elde edilmesini sağlayan HEIC formatı, yaygın olmaması sebebiyle, konu onları açmaya geldiğinde kimi kullanıcıların kafasını karıştırabiliyor. Bu karışıklığı ortadan kaldırmak adına .heic uzantılı dosyaları açma yöntemlerine geçelim.

HEIC dosyaları Mac modellerinde herhangi bir uğraşa girmeden açabilirsiniz. Fakat Windows işletim sistemli bilgisayarlarda açmak için uygulama mağazasına yönelmeniz ve HEIF Resim Uzantıları ile HEVC Video Uzantısı’nı indirmeniz gerekiyor. Bunun ardından herhangi bir işleme gerek kalmadan görüntülere erişebilirsiniz.

NOT: HEIF Resim Uzantıları’nın ücretsiz olmasına karşın HEVC Video Uzantısı’nı edinmek için 2,75 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Bir sonraki yöntemi uygulayabilmek için bu uygulamaları edinmiş olmanız gerekiyor.

HEIC dosyasını JPG formatına çevirmek için kullanabileceğiniz üç yöntemi sıraladık. İhtiyacınıza göre uygulama veya site üzerinden dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk yöntemdeki uzantıları yüklediyseniz HEIC dosyaları görüntülemekte sorun yaşamayacaksınız demektir. Fakat yine de bu dosyalar HEIC olarak kaldıklarından farklı uygulamalarda uyumluluk sorunu çıkarabilir. Bu sebeple fotoğraflar uygulaması aracılığıyla açtığınız dosyanızı, düzenleme seçeneklerinden kopyasını kaydet butonuna tıklayarak JPG gibi farklı bir formatta kaydedebilirsiniz.


Kaynak webtekno.com

 

Tüm Oyuncuları Asyalı Sherlock Holmese Dönüştürecek The Centennial Case: A Shijima Story Duyuruldu

Video oyun dünyasının önemli isimlerinden Square Enix, düzenlediği bir etkinlikte yeni oyunu "The Centennial Case: A Shijima Story"yi duyurdu. PlayStation 5, PlayStation 4, Nintendo Switch ve Steam üzerinden de PC sahipleri için servis edilecek oyun, ilginç yapısı ile oyuncuların ilgisini çekmeyi başaracak gibi görünüyor. Square Enix tarafından yapılan açıklamalara göre The Centennial Case: A Shijima Story, 12 Mayıs'ta piyasaya sürülecek.

Dünyayı Kasıp Kavuran Kelime Tahmin Oyunu Wordleın Kart Oyunu Çıkıyor: Masa Başında Okey Oynamanın Yerini Tutar mı?

Ekim 2021’de geliştirilen ve yayınlanmasıyla dünya çapında yeni bir akım başlatan Wordle, kısa süre sonra The New York Times tarafından satın alınmıştı. Oyun, The New York Times’ın kendi oyun kütüphanesine dahil edilirken, bugün basın devinden yeni bir haber geldi. Popüler oyunun masa oyununun geliştirildiği açıklandı.

Meta, Metaversete Cinsel Taciz Olaylarına Karşı Platformlarına Yeni Bir Özellik Ekledi

Geçtiğimiz günlerde, metaverse üzerine çalışan bir şirketin başkan yardımcılığını yapan bir kadın, Meta’nın Horizon Venues metaverse evrenine girdikten sadece birkaç dakika sonra platformda bulunan üç erkek tarafından hem sözlü hem de fiziksel tacize uğradığını açıklamıştı. Bundan öncesinde ise platformun beta sürümünde görevli başka bir kadın yine benzer bir şekilde taciz edildiğini söylemiş; daha insanlık için tam olarak ne ifade ettiğini sistemi inşa edenlerin bile kavrayamadığı metaverse’e dair güvenlik soruları iyice artmıştı.