Çoğunlukla Apple Ürünlerinde Gördüğümüz HEIC Dosyaları Nasıl Açılır ve JPG’ye Dönüştürülür?

Günümüzdeki teknoloji bizlere dosya kullanımı alanında daha önce hiç olmadığı kadar fazla özgürlük sağlıyor. Daha da özele inmek gerekirse teknoloji, tek bir cihaz üzerinde birden fazla türde dosya üzerinde işlem yapma imkânını günümüzde bizlere sağlıyor. Ses, video, müzik ve uygulama gibi farklı alanlarda kullanılan farklı dosya türlerini herkes duymuştur.

21.02.2022 03:30:18 tarihinde yayınlandı.

Günümüzdeki teknoloji bizlere dosya kullanımı alanında daha önce hiç olmadığı kadar fazla özgürlük sağlıyor. Daha da özele inmek gerekirse teknoloji, tek bir cihaz üzerinde birden fazla türde dosya üzerinde işlem yapma imkânını günümüzde bizlere sağlıyor. Ses, video, müzik ve uygulama gibi farklı alanlarda kullanılan farklı dosya türlerini herkes duymuştur.

Bu konuda örnek olarak JPG, JPEG ve PNG gibi görüntü formatlarını yaygın olarak görüyoruz. Bu formatlara yönelik kullandığımız sıkıştırma yöntemleri de ‘ham görüntü kalitesini’ yukarı ya da aşağı çekebiliyor. Bu yazımızda ise söz konusu görüntü formatlarından biri olan ve daha çok Apple tarafında gördüğümüz HEIC dosyalarını nasıl açabileceğinizi ve bu görüntüleri nasıl JPG formatına çevirebileceğinizi anlatacağız.

Açılımı High Efficiency Image File olan HEIF standardının içinde bulunan HEIC dosya formatı, ‘.heic’ uzantısıyla karşımıza çıkar. Çoğunlukla teknoloji devi Apple’ın iPhone ve iPad modellerinde görülse de bu yöntem Apple’a ait değildir. Bunun yanında bu cihazlarda söz konusu formatı devre dışı bırakma imkânınız da bulunuyor. Fakat iOS 11 ve üstü cihazlarda standart olarak bu yöntem kullanılıyor.

JPG gibi yaygın yöntemlere göre daha küçük dosya boyutuyla daha kaliteli görüntülerin elde edilmesini sağlayan HEIC formatı, yaygın olmaması sebebiyle, konu onları açmaya geldiğinde kimi kullanıcıların kafasını karıştırabiliyor. Bu karışıklığı ortadan kaldırmak adına .heic uzantılı dosyaları açma yöntemlerine geçelim.

HEIC dosyaları Mac modellerinde herhangi bir uğraşa girmeden açabilirsiniz. Fakat Windows işletim sistemli bilgisayarlarda açmak için uygulama mağazasına yönelmeniz ve HEIF Resim Uzantıları ile HEVC Video Uzantısı’nı indirmeniz gerekiyor. Bunun ardından herhangi bir işleme gerek kalmadan görüntülere erişebilirsiniz.

NOT: HEIF Resim Uzantıları’nın ücretsiz olmasına karşın HEVC Video Uzantısı’nı edinmek için 2,75 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Bir sonraki yöntemi uygulayabilmek için bu uygulamaları edinmiş olmanız gerekiyor.

HEIC dosyasını JPG formatına çevirmek için kullanabileceğiniz üç yöntemi sıraladık. İhtiyacınıza göre uygulama veya site üzerinden dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlk yöntemdeki uzantıları yüklediyseniz HEIC dosyaları görüntülemekte sorun yaşamayacaksınız demektir. Fakat yine de bu dosyalar HEIC olarak kaldıklarından farklı uygulamalarda uyumluluk sorunu çıkarabilir. Bu sebeple fotoğraflar uygulaması aracılığıyla açtığınız dosyanızı, düzenleme seçeneklerinden kopyasını kaydet butonuna tıklayarak JPG gibi farklı bir formatta kaydedebilirsiniz.


Kaynak webtekno.com

 

Yemeksepeti, Uygun Fiyatlı Yeni ‘Gel Al’ Hizmetini Kullanıma Sunmaya Başladı

Son dönemlerde veri sızıntısı iddialarıyla gündeme gelen çevrim içi yemek ve market ürünleri sipariş platformu Yemeksepeti, yeni özellikler ekleyerek sektörde artan rekabette öne çıkmaya çalışmaya devam ediyor. Milyonlarca kullanıcıya sahip platform; özel indirimler, ücretsiz gönderim gibi fırsatlar sunacak abonelik sistemini yakın zamanda tanıttı.

Dell’in Oyun Kalitesini Bir Üst Seviyeye Çıkaracak Alienware Ürünleri Türkiye’de: İşte Özellikleri ve Fiyatları

Dell Technologies, özellikle oyunseverlerin büyük merakla beklediği Alienware ürünlerini resmen Türkiye’ye getirdi. Şirket, Alienware Aurora R15, Alienware M16 R1 RTX4070, Alienware M16 R1 RTX4060, Alienware M18 R1 RTX4060, Alienware AW401K RGB Gaming Klavye, Alienware AW610M RGB Gaming Mouse ürünlerini 20 Haziran itibarıyla ülkemizde satışa sundu.