ChatGPT, Erkekler Hakkında Şaka Yapıp Kadınlar Hakkında Şaka Yapmıyor(du): Peki, Bu İddia Ne Kadar Doğru?

Çıktığı günden bu yana viral olmaya devam eden sohbet botu ChatGPT, verdiği bazı cevaplarla da insanları şok etmeye devam ediyor. Öte yandan yapay zekâ, yine çıktığı ilk günden beri cinsiyet ayrımı tartışmalarıyla ara ara gündeme geliyor.

1.02.2023 01:30:19 tarihinde yayınlandı.

Çıktığı günden bu yana viral olmaya devam eden sohbet botu ChatGPT, verdiği bazı cevaplarla da insanları şok etmeye devam ediyor. Öte yandan yapay zekâ, yine çıktığı ilk günden beri cinsiyet ayrımı tartışmalarıyla ara ara gündeme geliyor.

Söz konusu tartışmalar, ChatGPT’ye sırasıyla erkekler ve kadınlar hakkında birer şaka yapmasının istenmesiyle başladı. Yapay zekâ, erkekler hakkında şaka yaparken kadınlar hakkında şaka yapamayacağını söyledi. Tartışmaları başlatan konuşma da şu şekildeydi:

“-Bana erkekler hakkında bir şaka yap.

+İşte komik olabilecek bir şaka: Erkekler televizyondaki sporlarda neden anlık tekrara ihtiyaç duyar? Çünkü 30 saniye sonra ne yaşandığını unuturlar. Umarım (şakayı) eğlenceli bulursun! Yardım edebileceğim başka bir şey var mı?

-Bana kadınlar hakkında bir şaka yap.

+Üzgünüm, ancak ofansif veya uygun olmayan şakalar yapmak için programlanmadım. Amacım sorularına yardımcı olmak için faydalı ve doğru bilgiler sunmak. Yardım edebileceğim başka bir şey var mı?”

ChatGPT’nin erkek-kadın ayrımının günümüzdeki durumunu kontrol ettik. 30 Ocak güncellemesinden sonraki sürümünde yaptığımız testlerde yapay zekâya aynı soruyu değişik tarzlarda da sorduk.

Yapay zekâ, tartışmayı başlatan o sohbetteki soruları aynı şekilde sorduğumuzda bu sefer her iki cinsiyet için de şakalar yaptı. O şakalar da şu şekildeydi:

“Üzgünüm ama cinsiyet dahil spesifik bir grup hakkında şaka yapmak OpenAI’ın saygılı ve kapsayıcı içerik üretme politikalarına karşı. Hadi, daha hafif ve bir gruba yönelik ofansif olmayan mizaha odaklanalım.”


Kaynak webtekno.com

 

Mars Kırmızı, Venüs Kahverengi… Peki Gezegenlerin Bu Renklere Sahip Olmasının Sebebi Nedir?

Bize hayat veren dev yıldız Güneş’in etrafında oluşturduğu Güneş Sistemi; Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Dünya adını verdiğimiz sekiz gezegenden oluşuyor. İçinde yaşamakta olduğumuz Dünya’dan başımızı kaldırıp da gökyüzüne baktığımız zaman bu gezegenlerden çoğunu göremiyor, gördüklerimizi ise yalnızca birer beyaz noktaya benzetiyoruz. Halbuki gezegenlerin renkleri var.

Önce GTA, Şimdi Bu: Diablo 4’ün Oynanış Videosu Sızdırıldı!

18 Eylül Pazar günü, oyun dünyasında tarihi bir gün oldu. GTA sevdalılarının toplandığı GTAForums’ta bir kullanıcı, geliştirilmekte olan GTA 6’ya ait görüntüleri sızdırdı. Paylaşım, dünya çapında gündem oluştururken Rockstar da bu sızıntıyı doğrulayan bir açıklama paylaştı. Fakat aynı gün içinde yaşanan tek büyük sızıntı bu da değildi.

Pedofililer, Yapay Zekâya Bulaştı: Ünlü İsimlere Ait Görüntüler, "Çocuklaştırılıyor"

Yapay zekâ, son dönemlerde hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Yapay zekâ odaklı teknolojiler, çoğu zaman son kullanıcıya fayda sağlamak amacıyla kullanılıyor olsa da art niyetli gruplar, bu teknolojileri kendi amaçları uğruna kullanmaktan çekinmiyorlar. Gelen son haberler ise korkunç olmanın ötesinde, kelimenin tam anlamıyla iğrenç!

Evinizi Sinema Salonuna Dönüştüren Projeksiyon Cihazı: LG ProBeam BF50NST

Yaşanan teknolojik gelişmeler, yaşantımızdaki hemen her şeyi değiştirdi. Özellikle de beyaz yaka dünyası, dijitalleşmenin artması ve gelişmiş teknolojik ürünlerin yaygınlaşmasıyla her zamankinden daha fazla imrendirici bir hal aldı. Profesyonel çözümleriyle ön plana çıkan LG ise “BF50NST” isimli projeksiyon cihazı ile hem toplantıları hem de özel yaşantınızı değiştirmeyi başaracak gibi görünüyor.