Bilinen En Yaşlı Kara Delik Keşfedildi (Neredeyse Evrenin Kendisiyle Yaşıt)

İnsanlık için evrenin en büyük gizemlerinden biri olmaya devam eden kara delikler hakkında bir keşfe daha imza atıldı. Bilim insanları, James Webb Uzay Teleskobu’nun yardımıyla bugüne kadar keşfedilen Büyük Patlama’ya zaman olarak ek yakın süper kütleli kara deliği gözlemledi.

2.04.2023 16:30:16 tarihinde yayınlandı.

İnsanlık için evrenin en büyük gizemlerinden biri olmaya devam eden kara delikler hakkında bir keşfe daha imza atıldı. Bilim insanları, James Webb Uzay Teleskobu’nun yardımıyla bugüne kadar keşfedilen Büyük Patlama’ya zaman olarak ek yakın süper kütleli kara deliği gözlemledi.

Kara delik, 2015 yılında Hubble tarafından keşfedilen ve o dönemde keşfedilen en yaşlı galaksi olan CEERS_1019’un içinde yer alıyor. Kara deliğin, Büyük Patlama’dan sadece 570 milyon yıl uzakta olduğu paylaşıldı.

570 milyon yıl uzaklık diyoruz ancak bu, bildiğimiz türden bir uzaklık değil. Bildiğiniz üzere içinde bulunduğumuz evrenin, yaklaşık 13,8 milyar yıl önce gerçekleşen Büyük Patlama sonucu meydana geldiği var sayılıyor. Son keşifte de karşımıza çıkan “Büyük Patlama’ya 570 milyon yıl” kalıbını, aşağıdaki zaman akışıyla gözünüzde canlandırabilirsiniz:

Bir diğer deyişle kara delik, günümüzden 13,2 milyar yıl önce varlığını sürdürüyordu. Bugün gördüğümüz izleri de aslında 13,2 milyar yıl öncesinin bize bir yansıması.

Süper kütleli kara delik aktif bir şekilde gözlemlendi. Bir diğer deyişle kara delik, şu anda gözlemlediğimiz haliyle yıldızlardan ve diğer yapılardan beslenmeye devam ediyor. Şu anki kütlesi ise Güneş’in 10 milyon katına denk geliyor.

İLGİLİ HABER Fotoğrafı Dahi Çekilmişti: Bilinen En Ağır Kara Deliklerden Biri Keşfedildi


Kaynak webtekno.com

 

Windows 10 ve Diğer Sürümlerde BIOS Nasıl Açılır, BIOS’a nasıl girilir?

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız daha önce giriş yapmamış olsanız bile mutlaka BIOS nedir duymuşsunuzdur. Bilgisayarımızın donanımlarını kontrol ederek ilk başlangıç adımlarını atan bir yazılım olan BIOS adını daha çok bilgisayarımızda bir sorun olduğu zaman girmemiz gereken bir alan olarak görürüz. Bu doğru çünkü normal çalıştığı sürece BIOS ile pek çok kullanıcı kolay kolay tanışmaz.

Devlet Destekli İranlı Hacker Grubu, Türkiyeyi Hedef Almaya Başladı: Sahte Dosyalarla Uzaktan Erişim Sağlanıyor

Dünya çapında siber saldırılar önemli ölçüde artmaya devam ederken, bugün Türkiye’ye yönelik yapılan bir siber saldırı ortaya çıkarıldı. Ağ teknolojileri şirketi Cisco’nun bünyesinde bulunan Talos İstihbarat Grubu, İran destekli bir hacker grubunun Türkiye’ye yönelik yaptığı siber saldırının detaylarını ortaya çıkardı.

Son Kale de Düştü: Amazon Primea Yaklaşık %400 Zam Geldi: İşte Yeni Fiyat

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Amazon, içerisinde Prime Video ile Prime Gaming hizmetlerini de içeren "Amazon Prime" hizmetine zam yaptı. Bugüne kadar ilk 30 gün ücretsiz olduktan sonra aylık 7,90 TL karşılığında satın alınabilen Amazon Prime'ın fiyatı, tam 3,8 katına çıktı. Peki Amazon Prime güncel fiyatı nasıl oldu?