Beynin Hangi Kısmının Ağzımızdan Çıkanları Kontrol Ettiği Keşfedildi: Konuşma Rahatsızlıkları Tarihe Karışabilir

Beynimizin söylediklerimizi, duyduklarımızı ve gördüklerimizi algılaması oldukça karışık bir süreç. Yüksek sesli bir ortama girdiğinizde direkt olarak sesinizin duyulması için yüksek sesle konuşmaya başlarsınız. Bunun sebebi beynimizin, duyduklarımıza göre sesimizin anlaşılır olması için kendisini ayarlamasıdır.

16.02.2022 02:42:14 tarihinde yayınlandı.

Beynimizin söylediklerimizi, duyduklarımızı ve gördüklerimizi algılaması oldukça karışık bir süreç. Yüksek sesli bir ortama girdiğinizde direkt olarak sesinizin duyulması için yüksek sesle konuşmaya başlarsınız. Bunun sebebi beynimizin, duyduklarımıza göre sesimizin anlaşılır olması için kendisini ayarlamasıdır.

Beynimizin bu geribildirim sistemiyle ilgili yaşanan sorunlar kekemelik, otizm, Parkinson ve hatta şizofreni gibi hastalıklara yol açabilir. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, bu tip hastalıklara sebep olabilen ve beynimizin sözlerimizi doğru bir şekilde telaffuz etmemizi sağlayan kısmı belirlendi. 

New York Üniversitesi’nden sinirbilimci Adeen Flinker, araştırmalarının sonucunda beynin ‘dorsal precentral girus’ kısmının düzgün konuşabilmemizi ve duyduklarımızı daha iyi telaffuz etmemizi sağladığını belirledi. Beynin serebral korteksinin dudaklarımızdan dökülen sözcüklere yön vermekten sorumlu olduğunu daha önce bilinen bir şeydi ancak nasıl çalıştığıyla ilgili ayrıntılı bilgilere sahip değildik. Yapılan bu araştırmayla birlikte, konuşma güçlüğü çeken hastaların tedavi edilebilmesi için de büyük bir adım atılmış oldu. 

Araştırmada, 15 epilepsi hastası ameliyata alınarak beyinlerine 200 elektrot yerleştirildi. Ameliyat sırasında verilen molalarda hastalardan yüksek sesle bazı kelimeler söylenmesi ve kısa cümleler kurması istendi. Katılımcılar aynı zamanda ne söylediklerini kulaklık yardımıyla duyuyordu. Araştırmacılar, beynimizin duyduklarımıza göre sesimizin etkilendiğini ve bu şekilde sesimizi ayarladığımızı söylüyor. Bu sebeple katılımcıların duydukları sesler sırasıyla 50, 100, 200 milisaniye gecikmeli olarak verildi. Daha sonra hiç gecikme olmadan verilen seslerle katılımcıların, duydukları ses ritmine uyum sağlamasına yardımcı olundu. 

İLGİLİ HABER Elon Musk’ın ‘Beyin Çipi’ Şirketi Neuralink, Maymunlara İşkence Etmekle Suçlanıyor: Ölümcül Deneyler Yapılıyor

Konuşma güçlüğü çeken insanlarda belirli bir ritimle konuşma oldukça yaygın bir tedavi. Araştırmacılar ise bu yöntemle, beynin hangi kısmının ağzımızdan çıkacak kelimelerde daha etkili olduğunu kesin olarak belirleyebildi. Edinilen bilgilerle dili algılayamama ve konuşma güçlüğü gibi durumlarda kesin rolü olan beynin dorsal precental girusun bölgesine odaklanılırsa, hasta tedavi edilebilecek. Araştırmacılar şimdi hangi bölge üzerinde çalışmaları gerektiğini bilerek, tedaviyle ilgili çalışmalarına devam ediyor.


Kaynak webtekno.com

 

Samsungdan "İki iPhoneu Birleştirip" Katlanabilir Telefona Dönüştürebileceğiniz Tuhaf Uygulama

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, bundan kısa bir süre önce Galaxy Z Fold5 olarak isimlendirdiği katlanabilir ekranlı yeni akıllı telefonunu duyurdu. Yatay düzlemde katlanan bu telefon, açıldığı zaman tablet benzeri bir deneyim sunuyor. Samsung, şimdi bu akıllı telefonun neler sunduğunu iPhone sahiplerine gösterebilmek için ilginç bir adım attı. Şirket, kullanıma sunduğu bir araç ile iPhone sahiplerinin akıllarını çeleceğini düşünüyor.

Adidas, Türkiyede 3 Farklı Kablosuz Kulaklık Satışa Sundu

Spor giyim devi Adidas, Zound Industries ile geliştirdiği ve yakın zamanda yurt dışında satışa sunduğu üç kulaklık modelini ülkemize de getirdi. Aztek Teknoloji aracılığıyla ülkemize gelen kulaklıklar, Z.N.E.01 True Wireless, Z.N.E.01 ANC True Wireless ve FWD-02 Sport kulak içi model kulaklıklar oldu.

WhatsApp Webe Ekran Kilidi Özelliği Geliyor: Peki Ne İşe Yarayacak?

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Uygulamanın web beta sürümüne, yeni bir güvenlik katmanı ekleneceği ortaya çıktı. Kullanıcılar, bu yeni katman sayesinde özellikle de iş yerlerinde rahat edecekler. Gelin hep birlikte WhatsApp'ın yeni özelliğine yakından bakalım.

Twitter Kurucusu Jack Dorsey’den “Trump’ın Banını Açacağım” Diyen Elon Musk’a Destek (E Sen Banlamadın mı Zaten?)

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde Elon Musk'ın Twitter'dan banlanan eski ABD Başkanı Donald Trump ile ilgili açıklamalarından bahsetmiştik. Milyarder iş insanı tarafından yapılan açıklamalarda Donald Trump'ın Twitter'daki banının kaldırılabileceği ifade edilmişti. Şimdiyse bu konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Twitter kurucusu ve eski CEO'su Jack Dorsey'den dikkat çeken bir açıklama geldi.

Türkiyeye de Gelmesi Beklenen Redmi Note 12T Pro Duyuruldu

Xiaomi bünyesinde faaliyet gösteren akıllı telefon markası Redmi, bugün en yeni orta segment telefonu Note 12T Pro’yu belli özelliklerini paylaşarak duyurdu. Şirketin yeni telefonu henüz açıklanmayan bir tarihte piyasaya sürülecek.