2022nin Son Gününde Nadir Gerçekleşen Bir Gök Olayı Yaşanacak: Yedi Gezegen Aynı Anda Gözlemlenebilecek

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) Başuzman olarak görev yapan Dr. Tuncay Özışık, 2022 yılında yaşanacak olan en önemli gök olayının, 31 Aralık gecesi yani yılbaşında gerçekleşeceğini açıkladı. 20-30 yılda bir gerçekleşecek olan gök olayında 2’si teleskop, 5’i çıplak gözle olmak üzere Güneş Sistemi'nde Dünya dışında yer alan 7 gezegen de aynı anda gözlemlenebilecek. 

20.02.2022 22:00:32 tarihinde yayınlandı.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) Başuzman olarak görev yapan Dr. Tuncay Özışık, 2022 yılında yaşanacak olan en önemli gök olayının, 31 Aralık gecesi yani yılbaşında gerçekleşeceğini açıkladı. 20-30 yılda bir gerçekleşecek olan gök olayında 2’si teleskop, 5’i çıplak gözle olmak üzere Güneş Sistemi'nde Dünya dışında yer alan 7 gezegen de aynı anda gözlemlenebilecek. 

Bu ilginç gök olayında çıplak göz ve teleskopla görülebilecek gezegenlere, gezegenimizin uydusu Ay da eşlik edecek. Olayın bir benzerinin 23 Haziran'da da yaşanacağını belirten Özışık, bu tarihte gerçekleşecek olan olayın erken saatlerde olması sebebiyle herkes tarafından gözlemlenmesinin daha zor olacağını aktardı.

Yaptığı açıklamada Özışık, “Bütün gezegenleri bir arada görebilme, hatta görüntüleyebilme imkanı olacak. 31 Aralık akşamı hava iyi olduğu takdirde gün batımından sonra batı ufkuna baktığınızda 5 gezegeni çıplak gözle görme imkanı var. Merkür, Venüs, Jüpiter, Satürn ve Mars gezegenleri. Teleskopu olanlar için aynı bölgede iki gezegen daha görülebilecek. Uranüs ve Neptün'ü de teleskopu olan meraklılar görebilir. 31 Aralık akşamı bu gezegenlerle birlikte Ay da gökyüzünde olacak" ifadelerini kullandı. 

5 gezegenin 23 Haziran tarihinde de gözlemlenebileceğini kaydeden Özışık, "Tabii ki birbirleri arasındaki uzaklık çok farklı. 23 Haziran'da da 5 gezegeni çıplak gözle izleyebileceğiz ama bu gün doğumunda gerçekleşeceği için herkes tarafından izlenemeyebilir. Ama 31 Aralık yılın son günü ve gün batımında herkes tarafından rahatlıkla gözlenebilir" şeklinde konuştu. 

Buna ek olarak TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi 2022 yılı Gök Olayları Yıllığı'nda bu gök olayının haricinde, aylara göre gökyüzünde rahatlıkla çıplak gözle gözlemlenebilecek gezegenler de bulunuyor. 

İLGİLİ HABER James Webb Uzay Teleskobunu Görebildiğimiz Son Anların Videosu Paylaşıldı


Kaynak webtekno.com

 

Snapchat, Facebook ve Twitterı Geride Bıraktı: İşte Aktif Kullanıcı Sayıları

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Snapchat, bugün 2022 yılının ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Hikayeler ve efektlerin ilk kez insanlarla buluştuğu platform özellikle gençler tarafından bolca kullanılırken, yayınlanan veriler Snapchat'in büyüdüğünü gösteriyor. Nitekim şirketin yayınladığı veriler, Snapchat'in Twitter ve Facebook'tan daha hızlı büyüdüğü yönünde.

Minecraft, YouTube’da 1 Trilyon İzlenmeyi Geçen İlk Oyun Oldu: YouTube’dan Özel Kutlama Videosu Geldi

2011 yılında çıkan ve geçen her yıl ile birlikte daha da çok oyuncuyu kendisine çeken efsane oyun Minecraft; video paylaşım platformu YouTube’da toplam 1 trilyon izlenmeyi geride bıraktı. YouTube; özellikle de bir oyun için oldukça büyük bir başarı olan 1 trilyon izlenmeyi yeni, hareketli bir logo ve özel bir video ile kutladı.   

İstanbulda Turist Kılığına Giren İki YouTuber, Taksici Tarafından Dolandırıldı

Özellikle de İstanbul'da hiçbir şekilde çözüm üretilemeyen bir sarı taksi sorunu yaşandığı herkes tarafından biliniyor. Sarı taksi bulmanın zaten çok zor olduğu kentte bir yere dolandırılmadan gitmek de pek mümkün değil. Mesleğine ihanet eden bazı şoförlerin yolcular arasında ayrım  ve özellikle de turistler üzerinden fırsatçılık yapması, vatandaşı çileden çıkarmış durumda.

8.000 Dolar, Sadece 400 Günde 5 Milyar Dolar Oldu [Shiba Inu İçerir]

Kripto para dünyasının son günlerde konuşa konuşa bitiremedikleri bir kripto para birimi var. Bu kripto para birimi, tıpkı Dogecoin gibi herhangi bir amaca hizmet etmeksizin kurulan Shiba Inu (SHIB). Geçtiğimiz günlerde ATH yapmasıyla gündeme gelen kripto para birimi şimdi, bir yatırımcıyı dolar milyarderi haline getirdi. Kim olduğu bilinmeyen yatırımcı, Ağustos 2020'den beri topladığı SHIB'lerle tarihe geçmiş durumda.